Ystad – nie tylko skandynawskie kino

Trelleborg, do którego szybko i wygodnie dotarłam na pokładzie promu TT Line ze Świnoujścia, tym razem potraktowałam jako bazę wypadową. Podróż koleją do nadmorskiego Ystad ze stacji tuż obok przystani promowej to żaden problem, a odległość, jak wszędzie w Skanii, to przysłowiowy „rzut beretem”. Dzięki milionom sprzedanych książek, adaptacjom filmowym i serialom telewizyjnym, wydaje się, że cały świat wie, gdzie na mapie leży niewielkie Ystad, w którym inspektor Kurt Wallander, bohater powieści Henninga Mankella, zmagał się z mrocznymi zagadkami kryminalnymi.
Ystad jest urokliwym nadmorskim miasteczkiem, pełnym średniowiecznych, pastelowych domów z muru pruskiego (jest ich ponad 300!), stojących przy pokrytych brukiem uliczkach i skąpanych w słońcu placach. Cofnęłam się po raz kolejny w czasie, i zwiedziłam gotycki zespół klasztorny Franciszkanów, jeden z najlepiej zachowanych w Szwecji, otoczony niezwykle zadbanym ogrodem. W pobliżu czerwonych murów klasztoru wznosi się imponujący strzelistymi wieżami, również gotycki kościół Najświętszej Marii Panny.

Ystad urzeka i fascynuje. Miasto, które było kiedyś jednym z najważniejszych ośrodków rybackich regionu, zwane jest dziś szwedzkim Hollywood. W centrum filmowym Cineteket dowiedziałam się bardzo dużo o produkcji filmowej, z technologią blue box, ba nawet stworzyłam własną animację. Odwiedziłam oczywiście plan filmowy wraz z kolekcją rekwizytów z planu serialu o komisarzu Wallanderze oraz wystawę zdjęć do serialu „”Most nad Sundem””. Tak przygotowana udałam się na specjalnie przygotowaną wycieczkę śladami komisarza Kurta Wallandera. Ystad słynie z dużej ilości kawiarenek i restauracji pełnych szwedzkich przysmaków, więc nie musiałam się martwić, że będę skazana na pizzę i hamburgery, którymi często żywił się Wallander. To był naprawdę bardzo ciekawy, pełen różnorodnych wrażeń dzień.

Wakacyjne Oferty TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *