Ystad – nie tylko skandynawskie kino

Trelleborg, do którego szybko i wygodnie dotarłam na pokładzie promu TT Line ze Świnoujścia, tym razem potraktowałam jako bazę wypadową. Podróż koleją do nadmorskiego Ystad ze stacji tuż obok przystani promowej to żaden problem, a odległość, jak wszędzie w Skanii, to przysłowiowy „rzut beretem”. Dzięki milionom sprzedanych książek, adaptacjom filmowym i serialom telewizyjnym, wydaje się, że cały świat wie, gdzie na mapie leży niewielkie Ystad, w którym inspektor Kurt Wallander, bohater powieści Henninga Mankella, zmagał się z mrocznymi zagadkami kryminalnymi.
Ystad jest urokliwym nadmorskim miasteczkiem, pełnym średniowiecznych, pastelowych domów z muru pruskiego (jest ich ponad 300!), stojących przy pokrytych brukiem uliczkach i skąpanych w słońcu placach. Cofnęłam się po raz kolejny w czasie, i zwiedziłam gotycki zespół klasztorny Franciszkanów, jeden z najlepiej zachowanych w Szwecji, otoczony niezwykle zadbanym ogrodem. W pobliżu czerwonych murów klasztoru wznosi się imponujący strzelistymi wieżami, również gotycki kościół Najświętszej Marii Panny.

Ystad urzeka i fascynuje. Miasto, które było kiedyś jednym z najważniejszych ośrodków rybackich regionu, zwane jest dziś szwedzkim Hollywood. W centrum filmowym Cineteket dowiedziałam się bardzo dużo o produkcji filmowej, z technologią blue box, ba nawet stworzyłam własną animację. Odwiedziłam oczywiście plan filmowy wraz z kolekcją rekwizytów z planu serialu o komisarzu Wallanderze oraz wystawę zdjęć do serialu „”Most nad Sundem””. Tak przygotowana udałam się na specjalnie przygotowaną wycieczkę śladami komisarza Kurta Wallandera. Ystad słynie z dużej ilości kawiarenek i restauracji pełnych szwedzkich przysmaków, więc nie musiałam się martwić, że będę skazana na pizzę i hamburgery, którymi często żywił się Wallander. To był naprawdę bardzo ciekawy, pełen różnorodnych wrażeń dzień.

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *