Bornholm woda

Wytchnienie dla ducha i ciała – jedziemy po przepiękne widoki

Czas na wyspie Bornholm płynie bardzo sennie, może z wyjątkiem szczytu sezonu wakacyjnego, kiedy wyspę odwiedzają liczni turyści. Jednak nawet wtedy ich frekwencja nie psuje atmosfery idylli i daleka jest od tłumów, które znamy z naszych nadmorskich miejscowości.

Bornholm krajobraz

 

Domki rodem z bajek Andersena

W miasteczkach urzeka ciasna zabudowa z urokliwych, obowiązkowo krytych ceglastą dachówką, zazwyczaj parterowych domków rodem z bajek Andersena. Ich elewacje, pomalowane intensywnymi barwami żółci, czerwieni lub indygo zdobi kratka z czarnych, drewnianych belek. Domy udekorowane są pieczołowicie pielęgnowaną zielenią – wzdłuż zabudowy pną się malwy, róże, pelargonie, przy wejściu często natkniemy się na kolorowe donice z gęsto kwitnącymi bratkami.

Bardzo duża liczba dni słonecznych

Nikogo nie dziwi tu widok morwy, rosnącego pod domem figowca czy gęstwina pnączy winorośli. Wszak Bornholm cieszy się bardzo dużą liczbą dni słonecznych, przez co jego klimat jest mocno zbliżony do śródziemnomorskiego – stąd nazywany jest „Majorką Północy”. Do tego oczywiście wszechobecne morze, którego intensywny kolor nie pozwala wierzyć, że to ten sam Bałtyk, który znamy z Polski. Jego barwy w zależności od pory dnia i zachmurzenia zmieniają się od urzekającego, egzotycznego turkusu aż po połyskujący granat – od tworzonych z lądem kontrastów nie sposób oderwać wzroku!

Bornholm widoki

Spokój i porządek

Kontrasty krajobrazowe wpisane są na stałe w oblicze wyspy – na północy fale rozbijają się o wysokie na 80m skaliste, granitowe klify a na południu łagodnie obmywają wysypane białym piaskiem, szerokie plaże. I ta cisza. Spokój i porządek który przemawia z każdego zakątka, zniewala i pozwala beztrosko zawiesić myśli w trakcie pedałowania. To właśnie niepowtarzalne krajobrazy, przyjazne warunki stworzone rowerzystom (w tym rozsiane po całej wyspie wypożyczalnie dla tych, którzy zawitają tu bez swojego sprzętu) sprawiają, że rower jest najpopularniejszym środkiem lokomocji, zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Bornholmu.

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *