Wyspa Ven, klejnot natury

Między Szwecją i Danią leży mała wyspa Ven, będąca klejnotem przyrody, kultury i historii. Jest to miejsce otoczone  morzem, a cudowne światło i panujący tam spokój zachwycają wszystkich. Wyspa ma zaledwie 12 km w obwodzie, co sprawia, że jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę rowerową  lub pieszą. Na charakter wyspy miała wpływ działalność naukowa mieszkającego tam słynnego astronoma Tycho Brahe.

Trawiaste, strome wybrzeża, lepiej znane jako Backafallen, są niezwykle malownicze. Zdjęcie www.ventrafiken.se

Dla osób kochających otwarte przestrzenie polecam gorąco wycieczką po północno-zachodniej Skanii.

To kraina stromych klifów, gotowych do eksploracji jaskiń, wiatrów i morskich fal, po których ślizgają się deski surfingowe, gęstych lasów i stromych wzgórz doskonałych na długie piesze  wycieczki. Jeżeli jednak od spacerów wolisz wycieczki rowerowe, wsiądź w Landskronie na prom i popłyń na Ven, by objechać wyspę na wypożyczonym rowerze. Znajdująca się dosłownie pośrodku cieśniny Oresund mała wyspa Ven przypomina barwną, żółto-zielono-niebieską szachownicę, leżącą na bałtyckich wodach.

Piękna paleta barw Ven. Zdjęcie www.ventrafiken.se

Z morską wizytą na Ven

Ven, ta urocza wyspa Skanii miała niegdyś ważne znaczenie strategiczne i nawigacyjne. Od brzegów Szwecji dzieli ją bowiem tylko 5 km, zaś od Danii – 8 km. Można powiedzieć, że Ven jak na wyspę jest wielkości chusteczki do nosa. Jej długość dochodzi do 4,5 km zaś szerokość do 2,4 km. Ven w obwodzie ma 12 km, a najwyższa wysokość to wzgórze o 45 m n.p.m. Przyznacie, że to raj dla rowerowych wycieczek!

Wyspa leży pomiędzy Danią i Szwecją. Zdjęcie ©Mickael Tannus

Wizytę na Ven rozpocznijcie od „desantu” z przystani Backviken.

Można tu przypłynąć z Landskrony, Helsingborga i Kopenhagi. Obok przystani rozciąga się piaszczysta  plaża -można z niej skorzystać, oczekując na powrotny statek. W pobliżu znajduje się informacja turystyczna i  wypożyczalnia rowerów, dysponująca flotą blisko 800 bicykli. Rower jest niewątpliwie optymalnym środkiem do penetracji wyspy. Cena wynajmu już od 90 SEK (ok. 40 zł), a więc mniej niż koszt przewiezienia własnego pojazdu ze stałego lądu. Alternatywą są własne nogi, ale wówczas na obejście Ven trzeba przeznaczyć znaczną cześć dnia. Jest także autobus, którego rozkład jazdy jest zsynchronizowany z rejsami (cena biletu to ok 20 SEK), oraz wehikuł złożony z przerobionej przyczepy ciągniętej przez traktor (35 SEK od głowy).

Najlepszy wehikuł na wyspie. ©Mickael Tannus

„Duński Kopernik” Tycho Brahe

W centrum wyspy znajdują się główne atrakcje związane z astronomem Tycho Brahe. Ten „duński Kopernik” urodził się w 1546 r. Jego nazwisko stało się znane po odkryciu w 1572 r. supernowej w gwiazdozbiorze Kasjopei. Oprócz obserwacji nieba, Brahe parał się także astrologią. Jego działalność finansował król Danii, obdarowując uczonego sowitymi datkami. Na początek Brahe dostał wyspę Ven, na którą przeniósł się w 1576 r. Astronom Tycho Brahe zbudował po środku wyspy centrum naukowe, które po 20 latach stało się miejscem spotkań naukowców i przedstawicieli rodzin królewskich z całej Europy.

Muzeum Tycho Brahe. Zdjęcie www.ventrafiken.se

Na badania otrzymywał dotacje w wysokości 1 % ówczesnego budżetu królestwa. Za królewskie, dosłownie i w przenośni, pieniądze wzniósł zamek Uraniborg, który pomieścił obserwatorium. Precyzyjnie zaprojektowany, odzwierciedlał zamiłowanie uczonego do symetrii. Otoczona wspaniałym ogrodem renesansowa budowla nie przetrwała jednak krwawych konfliktów pomiędzy Szwecją i Danią w XVII w. Po Uraniborgu pozostały nikłe ślady, głównie w postaci odtworzonych fragmentów ogrodu. W pobliżu stoi pomnik wpatrzonego w niebo astronoma. Brahe przedstawiony jest z protezą na czubku nosa, który stracił w pojedynku. Proteza była podobno ze złota.

Z czasem dotychczasowa siedziba przestała uczonemu wystarczać. W 1584 zbudował  Stjerneborg, supernowoczesne, jak na owe czasy, obserwatorium.

Zlokalizowane częściowo pod ziemią, dysponowało ruchomą kopułą i bogatym instrumentarium. Rozwiązania przyjęte przez Brahe przy konstrukcji Stjerneborga przejęli inni ówcześni astronomowie. Zrekonstruowany obiekt znajduje się naprzeciw dawnego Uraniborga.

Muzeum Tycho Brahe. Zdjęcie Tycho Brahe-museet Instagram

Trzecim miejscem związanym z uczonym jest muzeum Tycho Brahe Museet.

Placówka prezentuje pamiątki po uczonym -instrumenty obserwacyjne, plany zagospodarowania Ven, techniczne ciekawostki. Jedną z nich był działający w południowo-wschodniej części wyspy młyn wodny, wykorzystywany do produkcji papieru. Są też informacje o dalszych losach uczonego. Brahe opuścił Ven w 1597 r., przenosząc się do Pragi. Tu prowadził wykłady. Jednym z jego uczniów był Kepler. Zmarł w 1601 r., mając w dorobku 719 skata­logowanych ciał niebieskich.

Zdjęcie www.hven.com/en

Duch Hven Backafallsbyn

Tym, co na Ven inspiruje, jest charakterystyczne światło i przyroda. Właśnie dlatego wielu lokalnych rzemieślników otwiera swoje domy i pokazuje swoje prace innym. W działających to kawiarniach i restauracjach priorytetem są produkty lokalne i ekologiczne. Można w nich m.in. spróbować ryb, koziego sera, makaronów albo produkowanej na wyspie whisky. Na wyspie żyje Duch Hven – mała, rodzinna gorzelnia. W 2016 roku produkowana przez nią whiskey ”Spirit of Hven Sankt Claus” zdobyła  tytuł Whiskey Roku podczas 22. światowego konkursu organizowanego przez czasopismo Whisky Advocate. Spróbuj sześciu różnych rodzajów domowej whiskey albo ekologicznego ginu lub  aquavit.

Malownicze wybrzeże wyspy. Zdjęcie ©Mickael Tannu

 

Widowiskowe wybrzeże

Turyści przybywają na wsypę głównie za sprawą Tycho Brahe ale nie bez znaczenia są wspaniałe widoki z klifowych wybrzeży na Danię i wody cieśniny. Przyroda na wyspie Ven nie ma sobie równych. Charakterystyczne wybrzeże wyspy, noszące nazwę „Backafall“, wznosi ją prosto z morza na 40 metrów i nadaje jej charakter płaskowyżu. U podnóża wzgórz fale cieśniny Öresund delikatnie muskają skały i piaszczyste plaże. Pozostała część wyspy składa się głównie z terenów rolnych, falujących łąk, zagajników i małych, malowniczych domków.

Wyspa Ven to miejsce, którego nie sposób ominąć!

Wskakuj na rower! Zdjęcie: Mickael Tannus.

Wiadomości praktyczne

O wyspie 

https://www.upplevven.se/en/

http://www.ventrafiken.se/en/about-ven

Pensjonat House of Ven.

Zakwaterowanie

Na wyspie Ven dostępne jest zakwaterowanie w wielu formach. Hotele, domki letniskowe, hostele, ośrodki konferencyjne oraz kempingi oferują ceny i standard na każdą kieszeń

http://www.ventrafiken.se/en/om-ven/eat-and-stay

Domki i kamping

http://www.campven.com/bo-pa-camp-ven/campa-i-stuga/

Pensjonat House of Venwww.houseofven.com

Muzeum Tycho Brache

https://www.landskrona.se/tychobrahe

Zdjęcie www.hven.com/en/

Duch Hven Backafallsbyn – w rzeczywistości najlepsza whiskey na świecie

https://www.hven.com/en/

 

Podróż 

Na Ven można dotrzeć ze Skeppsbron w Landskronie. Podróż zajmuje tylko 30 minut. Samochód można zostawić na parkingu przy terminalu.

Ventrafiken, Prom z Landskrony na Ven

www.ventrafiken.se

Wypożyczenie roweru na Ven

www.venscykeluthyrning.se

E-mail: info@venscykeluthyrning.se

 

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *