Wyrzeźbione Oslo. Miasto Tygrysa.

Pomniki zazwyczaj kojarzą się nam z uwiecznieniem ważniej osoby, daty lub miejsca. Tymczasem w Skandynawii, a na przykład w Oslo, pomniki są  umieszczanie w publicznej  przestrzeni zgodnie ze swoim dawnym charakterem. A mianowicie mają być ozdobą, zaskakującym dziełem sztuki. Mają stanowić część krajobrazu.

Dlatego jak Skandynawia jest długa i szeroka, odnajdujemy figury i rzeźby w najmniej oczekiwanych miejscach.

W Skanii, w pobliżu Trelleborga, sylwetki kobiet i mężczyzna symbolizujących żywioły wiatru wyciągają ramiona ku morzu. Gigantyczne siedzące postacie obserwują Morze Północne w duńskim mieście Esbjerg na Jutlandii. W Kopenhadze bramę do browaru  Carlsberga zdobią wspaniałe słonie. No i oczywiście Mała Syrenka w kopenhaskim porcie!

Słynne miejsce na selfie: Mała Syrenka w kopenhaskim porcie. Zdjęcie

W Parku Rzeźb Vigelanda

Oslo jest chyba jedyną stolicą europejską z parkiem, w którym zamiast drzew, klombów i zieleni możemy spacerować wśród rzeźb i niezwykłych kamiennych kompozycji autorstwa Gustava Vigelanda.

„W najwyższym punkcie parku znajduje się olbrzymia kolumna wyrzeźbiona z jednej bryły kamienia – Monolit (Monolitten). To ludzka wieża Babel, uformowano ją bowiem z nagich sylwetek splecionych w przeróżnych pozach. 14-metrowa kolumna jest nieruchoma, lecz 121 postaci (z których jedna przedstawia samego rzeźbiarza) tworzy tak dynamiczny kolaż, iż trudno nie odnieść wrażenia, że ledwie odwrócimy wzrok, a zmienią pozycję bądź rzucą nam ukradkowe spojrzenie” Blog .Zdjęcie Instagram #visitoslo Photo: @alislife4u

Ten słynny norweski rzeźbiarz był uczniem Rodina, zyskał renomę pod koniec XIX wieku jako twórca rzeźb symbolicznych i secesyjnych. Park Rzeźb Vigelanda  w Oslo to jedna z najbardziej znanych atrakcji w Norwegii.

Do najbardziej znanych rzeźb należy Sinnataggen, tupiący nogą chłopczyk z twarzą wykrzywioną złością. Zdj.Trebz www.flickr.com (CC)

Dziś całość to 212 rzeźb, a na nich prawie 600 postaci. Miejsce, które codzienne jest uwieczniane na setkach zdjęć „selfie”. 

Wrażenia turystów z wędrówki po Parku Vigelanda są… różne. Zdj.Instagram #oslo/ zdj. @travelizingpl Art by Marit Krogh

Miasto Tygrysa

Tygrys przed głównym dworcem w Oslo jest jednym z najczęściej fotografowanych „mieszkańców” Oslo.

I jedną z pierwszych rzeczy, które spotykają gościa przybywającego na główny dworzec w Oslo.

Powodem, dla którego Oslo pragnęło tygrysa, jest pseudonim miasta Tigerstaden („The Tiger City”), który jest znany większości Norwegów. Zdj.Instagram #visitoslo

Dlaczego tygrys

Gdy w 2000 roku Oslo świętowało 1000-lecie swojego istnienia, firma Eiendomsspar  chciała dać miastu prezent. Oslo chciało tygrysa i właśnie to otrzymali: 4,5-metrowy tygrys z brązu wykonany przez Elenę Engelsen.

Powodem, dla którego Oslo pragnęło tygrysa, jest pseudonim miasta Tigerstaden („The Tiger City”), który jest znany większości Norwegów. Nazwę prawdopodobnie użył po raz pierwszy norweski poeta Bjørnstjerne Bjørnson. Jego wiersz „Sidste Sang” z 1870 roku opisuje walkę konia z tygrysem; tygrys reprezentujący niebezpieczne miasto, a koń bezpieczną okolicę.

Od tego czasu Oslo jest znane jako „Miasto Tygrysów”, ale w dzisiejszych czasach niekoniecznie oznacza to coś negatywnego. „Miasto Tygrysów” zamiast niebezpiecznym, może być ekscytującym i happeningowym miejscem.

Instalacja „Skwer Korzenie trawy” to właśnie taki happening.

Ale o silnym, społecznym przekazie: jako społeczność wygramy, bo mamy silne korzenie i jest nas wielu!”

Niektóre kostki brukowe na placu zostały usunięte i zastąpione drobnymi brązowymi postaciami, w sumie jest ich 50 tysięcy, o wysokości od 8-10 cm. Stoją razem, wchodzą w interakcje, a niektórzy z nich dzielą ciężar kostki brukowej.Zdj. Instagram #visitoslo #sculpture Photo by @malgosiaroz

Autorem tej niesamowitej kompozycji jest Do Ho Suh .Ma on bardzo mocny, społeczny wydźwięk.  W lokalnych, małych organizacjach, „przyziemnych” ale mających silne korzenie tkwi siła zdolna wywrócić każdy rząd…

Ludzka trawa ma siłę! Zdj. Artykuł i blog>>>>

Dlatego ten współczesny koreański artysta wygrał międzynarodowy konkurs na projekt sztuki publicznej na placu przed budynkiem norweskiego rządu. Jest to stała kompozycja, która została umieszczona w 2013 roku.

Z daleka instalacja przypomina źdźbła trawy wyrastające między kamieniami, ale po bliższym przyjrzeniu się „trawa” okazuje się być dziesiątkami tysięcy misternie szczegółowych, drobnych, patynowanych na zielono brązowych postaci umieszczonych pod płytami chodnikowymi. Instagram  #oslo #visitoslo

Miniaturki te reprezentują ogromną liczbę osób w różnym wieku, pochodzenia etnicznego i płci; razem tworzą potężną i zjednoczoną masę. „Grass Roots Square znajduje się na poziomie gruntu, na tym samym poziomie co plac i publiczność. Na tym poziomie, na poziomie oddolnym, możesz naprawdę zrozumieć społeczność ” mówi – twórca kompozycji Do Ho Suh.

Odlot w Parku Ekeberg

Zupełne oderwanie od rzeczywistości przedstawia natomiast rzeźba Lewitująca kobieta (2012 rok) w Ekebergparken w Oslo.

Ekebergparken Sculpture Park Copyright:© Matt Johnson / BONO Credits:VisitOSLO / Didrick Stenersen, © Matt Johnson / BONO

Amerykański artysta Matt Johnson eksperymentuje z kształtami i materiałami w humorystyczny sposób, co nas zaskakuje. Tutaj widzimy lewitującą, nagą kobietę owiniętą materiałem, który zdaje się kapać z jej ciała. Ale pozornie miękkie formy są iluzją – ta rzeźba została odlana w brązie.

Bardzo konkretną postacią jest srebrny Nurek

Srebrna postać Nurka stoi na wybrzeżu, na  honorowym miejscu nad fiordem. Honorowe molo lub „Honnørbrygga” – świadczy o wielu wydarzeniach historycznych. W tym właśnie miejscu przybił do brzegu król norweski, który powrócił po II wojnie światowej

To niesamowite, jak wielkie tłumy ludzi fotografują posąg z błyszczącej polerowanej stali nierdzewnej, z lustrzaną powierzchnią. Przekonaj się sam, zobacz Nurka na Honnørbrygga – obok molo City Hall Pier 3 w Oslo.

Statuę „Dykkaren” stworzył Norweg Ola Enstad. Jego nurek, ubrany w dwubutlowy zestaw jest w pełni przygotowany do zanurzenia. Nurek skrzyżował ręce na piersi i pochyla się lekko do przodu, aby zanurkować w wodzie wspaniałego fiordu Oslo.

Nurkowanie w błękicie

Ola Enstad również utworzył rzeźbę 6 nurków nurkujących w wodach czystego powietrza w Oslo. Ta ciekawa instalacja pojawiła się w 1990 roku się przed hotelem Radisson.

Nurkująca rzeźba Oli Enstad jest myta przed latem. Vaterland. To sześciu naturalnych stylizowanych nurków podczas nurkowania w Akerselva. CC  Karl Christiansen – Oslo kommunes kunstsamling.jpg . foto: Monica

Postacie i rzeźby „nieoczywiste”

W Oslo możemy znaleźć wiele rzeźb pięknie wkomponowanych w krajobraz. Albo zaskakujących, nie  pasujących do miejsca. Jest wśród nich figura dzikiej gęsi, kurek i koguta, rowerzysty, grającego na fletni artysty, czy zasłuchanej w muzykę z  mp3 nastolatki. Zobaczcie sami.

Do góry nogami. Park Rzeźb Vigelanda Instagram #visitoslo Photo: @hunterofthelight03

 

 

Dwie kurki i kogut przez Kościołem Misyjnym w Oslo. Zdjecie, prawa: VisitOSLO / Didrick Stenersen

Chwila odpoczynku, zasłuchana nastolatka z brązu na Bankplassen w Oslo. Copyright: VisitOSLO; Credits:VisitOSLO/Kjersti Stensrud

 

Pomnikowe róże przed katedrą w Oslo. Instagram #visitoslo
Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *