Wielki kubek z małej wioski

Sztuka tworzenia ceramiki szczyci się w zachodniej Skanii długą historią. Duże złoża materiałów przydatnych do tworzenia pięknych naczyń, w połączeniu z kreatywnością mieszkańców regionu zrodziły najlepsze przykłady szwedzkiej sztuki użytkowej. Tak dobrze znany wszystkim Szwedom klasyczny kubek do kawy pochodzi właśnie z tych stron. Mowa jest o kubku z małej wioski rybackiej Höganäs, w pobliżu której zaczęto wydobywać węgiel i glinę do produkcji ceramiki. Bardzo szybko region otaczający Höganäs stał się istnym zagłębiem ceramicznym, obecnie działa tu ponad 40 specjalistów zajmujących się tym fachem. Klasyczny kubek Höganäs to flagowy produkt Höganäs Keramik założonej w 1909 roku. Firma rozpoczęła produkcję od wyrobów z glazurowanej kamionki – trwałego materiału o bardzo dobrych właściwościach termicznych. Początkowe produkowano wyłącznie kubki i filiżanki w pięciu kolorach (biały, szary, czerwony, grafitowy, jasnoniebieski), z czasem do asortymentu dołączono talerze, czajniki i dzbanki. Dzisiejsze wzory wciąż mają wyraźne odniesienia do oryginalnych kubków Höganäs Keramik, zostały przy tym kreatywnie odświeżone dzięki trwającej od 2010 roku współpracy z projektantkami z grupy Front.
Od ponad 100 lat Höganäs Keramik pomaga wzbogacić „fika” – znany szwedzki obyczaj picia kawy, zaś klasyczny kubek Höganäs jest nadal symbolem zasłużonej przerwy w pracy z dobrym „”cuppa””.

Wśród projektantów pracujących dla Höganäs, marek Boda Nova, Kosta Boda, znajduje się Pierwsza Dama szwedzkiej ceramiki: Signe Persson Melin. Ta urodzona w Skanii słynna projektantka zaprezentowała podczas wystawy wzornictwa w Helsingborgu w 1955 roku kolekcję glazurowanych dzbanków, które szybko weszły do kanonu wzornictwa. Obecnie dzbanki i miski sygnowane przez Signe Persson Melin stanowią ważną część szwedzkiego dziedzictwa kulturowego, są wystawiane w MoMA w Nowym Jorku, Victoria & Albert Muzeum w Londynie, muzeach wzornictwa w Kopenhadze i Sztokholmie, a także w Centrum Formy i Designu w Malmö.

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *