W szwedzkim dworku

Dworek Katrinetorp w świątecznym wystroju  ©Helena Bergqvist
Święta w szwedzkim dworku to doskonała okazja by w pełni poczuć magię tego czasu pełnego przygotowań i oczekiwania. Warto zacząć od Katrinetorp. Ten niezwykle malowniczy dwór z XIX wieku, otoczony ogrodem i angielskim parkiem wita wszystkich podróżujących przez Most nad cieśniną sundzką. Położony tuż nad morskim brzegiem stanowi wspaniałą wizytówkę licznych eleganckich dworków w Skanii.
Świąteczny jarmark w dworku  Katrinetorp/ Zdj: Håkan Sandbring

Leży kilkanaście minut od centrum Malmo i kilkanaście minut od lotniska Kastrup w Kopenhadze… czy może być dogodniej położone miejsca na świąteczny jarmark? Na odbywające się w Katrinetorp tradycyjny jarmark przyjeżdżają turyści z odległych stron, cieszy się on również dużą popularnością wśród Polaków. Zachwyca artystycznie przystrojona przestrzeń, brukowane rozległe podwórze, stajnie, ogród. W samym dworze wabią nas stoiska z ręcznie pieczonym chlebem, dekoracjami ze słomy, kwiatów, ostrokrzewu, tysiące świateł i lampionów. Świąteczna atmosfera przynosi ukojenie i zapowiedź najbardziej nastrojowych dni w roku.

Tradycyjna choinka we  Fredriksdal. Zdj. © Lena Birgersson

Wiejskie rozrywki

A może jesteście ciekawi świątecznych tradycji skańskich bogatych, wiejskich zagród?

Nawet jeśli nie, to na pewno smak i zapach wędzonej kiełbaski nie pozostawi was obojętnymi. Gospodarze rozległej posiadłości Fredriksdal w Helsingborgu (około pół godziny jazdy na północ od Malmo) organizują z okazji Bożego Narodzenia autentyczny, tradycyjny jarmark. Można odbyć istną podróż w czasie – właściciele gospodarstw rolnych przygotowują tradycyjne kiełbasy i ciasta domowego wyrobu. Wszystko odbywa się tak jak w dawnych czasach – na jarmark przychodzą całe rodziny. Setki sprzedawców oferują tradycyjne świąteczne potrawy i przysmaki, a rzemieślnicy – upominki i ozdoby choinkowe.

Cudowny świąteczny czas we Fredriksdal.

Organizowane są też warsztaty cukiernicze – tu nauczysz się wyrobu marcepanowych ciasteczek i zadziwisz znajomych! Koniecznie weźcie najmłodszych, pokażcie im zwierzęta w oborach i zaprowadźcie je do stodoły, gdzie mogą zostawić prośby do Świętego Mikołaja, a potem zafundujcie wam wszystkim przejażdżkę na koniu lub na wozie konnym. Zatańczcie dla rozgrzewki wokół choinki, pośpiewajcie, posłuchajcie muzyki i odetchnijcie ciepłą, świąteczną atmosferą w świetle płonących pochodni. Boże Narodzenie we Fredriksdal to niezapomniane przeżycie.

Świąteczny sklepik na zamku Bosjokloster©Bosjokloster.se

Zamkowa atmosfera

Wiejskie rozrywki to nie wszystko, co nam Skania ma do pokazania, dla odmiany możemy wpaść na świąteczny jarmark… na zamku.

W Skanii jest kilkaset dworów i pałaców, wiele z nich otwiera swe podwoje w okresie adwentu. Białe mury zamku Bosjökloster malowniczo odbijają się w wodach jeziora Ringsjön, a zmarzniętych spacerem po zimowych ogrodach gospodarze witają szklaneczką grzanego wina. Na terenie zamkowej stajni przygotowano oryginalny jarmark, gdzie spotkacie się z rzemieślnikami zajmującymi się wikliniarstwem, kowalstwem, garncarstwem, rzeźbieniem w drewnie i wyrobem lalek. Możecie kupić od nich biżuterię, ręcznie robione świece, owcze skóry, odzież z naturalnych tkanin oraz tradycyjne bożonarodzeniowe ozdoby. Lokalni producenci żywności oferują wiele atrakcji kulinarnych – świeżo pieczony chleb, domowe słodycze, wiejskie sery, łososie i wędliny. W Bosjökloster warto odwiedzić elegancką kawiarnię i restaurację, by spróbować tradycyjnych świątecznych dań i wypić kawę lub grzane wino. A może by tak jeszcze pójść na koncert przy świecach w zamkowym kościele..

Szwedzki stół świąteczny©Carolina-Romare/imagebank.sweden

Hässleholm

Będąc w centralnej Skanii zajrzyjcie do pobliskiej, stylowej bo z 1819 roku posiadłości, Hässleholm (Hässleholmsgården).

Tutejszy jarmark ma długą tradycję, zaś  oferowane produkty miejscowego rzemiosła i mnóstwo wspaniałego jedzenia ściągają zewsząd gości. Można tu  kupić domowego wypieku słodycze i chleb, świąteczne wędliny, a także ceramikę. Warto zabrać dzieci na przejażdżkę konnym wozem po pięknych okolicznych drogach, a potem przytulnej kawiarni zjeść wyśmienite kanapki i napić się świeżo parzonej kawy.

świąteczna choinka©Helena Wahlman/imagebank.sweden.se

Święta w jaskiniach…

tak to możliwe jest tylko w Skanii

Poczujcie magię świąt w Tykarpsgrottan – znajdującym się niedaleko dworku Hässleholm podziemnym labiryncie jaskiń tworzonych przez stulecia ludzkimi rękoma. Znajdziecie tam 25 tradycyjnych stoisk rozmieszczonych pod i nad ziemią. Sprzedawcy oferują wyroby rękodzielnicze, biżuterię, wyroby kowalskie, ozdoby ze słomy, a także pochodzącą od lokalnych producentów żywność: wędzone kiełbasy, sery i miód. Jest też – oczywiście –  tunel świętego Mikołaja, w którym dzieci mogą zostawiać swoje prośby.

A Święta tuż, tuż…

Święty Mikołaj już za progiem © Carolina Romare/imagebank.sweden.se
Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *