Uma Thurman zakochana w szwedzkiej Skanii

Naga sylwetka Birgit Holmquist,  babci hollywoodzkiej gwiazdy, została uwieczniona przez znanego rzeźbiarza Axela Ebbe w 1930 r.

Smygehuk miejsce, gdzie można podziwiać pomnik babci Umy Thurman, jest często odwiedzany przez wielbicieli aktorki Kill Billa. Nic dziwnego. Wyrzeźbiona w brązie naga, smukła postać Birgit Holmquist zachwyca urodą. Zdj TripAdvisor.

Naturalnej wielkości rzeźba z brązu pt. Famntaget (Wzięcie w ramiona) znajduje się na morskim cyplu, leżącym 15 km od Trelleborg.   Pomnik przedstawia  piękną, młodą kobietę, która wyciąga ramiona w stronę morza. Stoi on dokładnie w Smygehuk, najbardziej wysuniętym na północ miejscu Szwecji.

Uma wraca do Skanii

Szwedzka gazeta  The Local  poinformowała , że Uma Thurman od dawna mówi o tym, jak dumna jest ze swoich rodzinnych korzeni w Szwecji. Sama Thurman przyznała w 2015 roku gazecie The People, że rozpoczęła naukę języka szwedzkiego. Wiele lat wcześniej bo w 2006 roku, zagrała brawurowo rolę Szwedki poszukującej pracy w filmie, w komedii The Producers. W filmie wcieliła się w postać  o charakterystycznym imieniu: Ulla Inga tor Hansen Benson Yansen Tallen Hallen Svaden Swanson.

Południowe wybrzeże zwane Söderslätt, lokalni mieszkańcy uważają, za najbardziej autentyczną częścią Skanii. Jest niezwykle malownicze dzięki kilometrom piaszczystych plaż wioskom z domami z muru pruskiego i falującym polom rzepaku.

Aktorka Pulp Fiction od lat często mówi o wizycie w Skanii i Szwecji, a także o swoim pragnieniu uzyskania szwedzkiego obywatelstwa i przeprowadzki do tego kraju.

W 2018 roku Thurman podjęła kroki, aby spełnić to marzenie.

Thomas Bodström,  prawnik Umy Thurman powiedział stacji radiowej Mix Megapol:

„Dała mi polecenie ubiegania się o swoje obywatelstwo szwedzkie. Duża część jej krewnych to Szwedzi, jej mama jest Szwedką. Wyjaśniła mi w przeszłości, że uważa, że to źle, że nie jest Szwedką, czuje się jak Szwedka. (…) Ma wielu krewnych w Skanii, więc jest wiele rzeczy, które sprawiają, że chce zostać Szwedką; czuła się Szwedką przez całe życie. Mamy nadzieję pójdzie dobrze, ale to także długi proces”. Dodał również, że aktorka chce kupić dom w Szwecji i mieszkać tutaj w przyszłości.

Pulp Fiction, Mia i Vincent. Scena tańca podczas konkursu twista, w wykonaniu Umy Thurman i Johna Travolty weszła do historii kina i na parkiety.

Piękności w rodzinie

Wspomiania już  Birgit Holmquist, babcia hollywoodzkiej gwiazdy, była modelką i słynną pięknością. Wyszła za mąż za pułkownik barona Friedricha Karla Johannesa von Schlebrügge, niemieckiego oficera kawalerii w czasie I wojny światowej. W latach 20. i 30. XX wieku stał się dobrze prosperującym biznesmenem w Berlinie. Podczas II wojny światowej został uwięziony przez narodowych socjalistów za odmowę ponownego przyłączenia się do wojska. Birgit Holmquist poślubiła go w więzieniu i wykorzystała swój szwedzki status, aby go wydostać. Para uciekła do Meksyku, gdzie urodziła się Nena i jej brat Björn. To właśnie Nena, czyli baronowa  Birgitte Caroline  von Schlebrügge jest matką Umy Thurman i jej trojga rodzeństwa.

Uma Thurman podczas konferencji prasowej. Zdj. CC BY 3.0, wikipedia, Siebbi.

Matka Umy Thurman rozpoczęła karierę w modelingu już w wieku 14 lat, by wkrótce stać się popularną modelką pojawiającą się na łamach Vogue czy Harper` s Bazzar.

W 1967 roku wyszła za mąż za tybetańskiego uczonego i  byłego mnicha buddyjskiego Roberta Thurmana. Trzy lata później w 1970 roku w Bostonie, przyszła na świat ich córka, Uma Karuna Thurman.

Uma Thurman jak widać, jest wspaniałą kontynuatorką szwedzkiego rodu, znanego z pięknych i wybitnych  kobiet.

Małe Smygehuk – tu  przyjeżdżają fani muzy Quentina Tarantino

Pomnik Birgit Holmquist, babci hollywoodzkiej gwiazdy. Zdj. wikipedia, CC BY-SA 3.0.

Miejsce, w którym można podziwiać pomnik babci Umy Thurman, jest często odwiedzany przez wielbicieli aktorki Kill Billa. Nic dziwnego. Wyrzeźbiona w brązie naga, smukła postać Birgit Holmquist zachwyca urodą. Pomnik jest doskonale wkomponowany w naturę. Naturalnej wielkości modelka stoi na palcach, wyciągając otwarte ramiona w stronę widocznego stąd morza.

Malownicze wybrzeże w Smygehuk. Zdj.: GuidebookSweden (CC BY-SA 4.0)

Warto więc wybrać się na krótką przejażdżkę z Trelleborga do Smygehuk, malowniczego rybackiego portu. Około 500 metrów na zachód od portu znajduje się stara latarnia morska Smygehuks fyr.  Z platformy latarni można podziwiać piękny widok na wody Bałtyku.

Około 500 metrów na zachód od portu Smygehuk znajduje się stara latarnia morska Smygehuks fyr. Z platformy latarni morskiej można podziwiać piękny widok na morze. Zdj: Guillaume Baviere (CC BY 2.0)

To  malownicze wybrzeże zwane Söderslätt lokalni mieszkańcy uważają, za najbardziej autentyczną częścią Skanii. Jest niezwykle malownicze dzięki kilometrom piaszczystych plaż wioskom z domami z muru pruskiego i  falującym polom rzepaku.

Nic dziwnego, że gwiazda Hollywood tak bardzo kocha te strony.

Pomnik z postacią babci Umy Thurmana, znajduje się Smygehuk, najbardziej wysuniętym na północ miejscu Szwecji. Róża wiatrów i drogowskaz wskazują odległości do innych znanych miast na świecie. Zdj: GuidebookSweden (CC BY-SA 4.0)

 

Mały port był pierwotnie kamieniołomem wapienia i stał się prawdziwym portem po porzuceniu kamieniołomu w latach dwudziestych. Jako świadkowie dawnej produkcji wapna na tym obszarze, możesz odwiedzić odnowiony piec wapienny, który stoi między cyplem a dawnym magazynem Köpmansmagasinet. Nieco w głębi lądu znajduje się więcej starych pieców w pobliżu wioski Östra Torp. Photo: GuidebookSweden, Susanne Nilsson (CC BY-SA 2.0)
Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *