Bornholm skały 2

Udany przepis na aktywne wakacje

Bornholm, dzięki swej zróżnicowanej budowie oferuje wiele sposobów, by aktywnie wypoczywać: wakacje na koniu, szalone wspinaczki i zjazdy nad wodą, windsurfing i kajaki lub piesze wyprawy wzdłuż malowniczych wybrzeży, to wszystko możliwe jest na Bornholmie. Jeśli lubisz grać w golfa, masz do dyspozycji cztery osiemnastodołkowe pola, zaś na żeglarzy czeka 19 niewielkich uroczych marin.

600 kilometrów powierzchni

Wyspa ma niecałe 600 kilometrów kwadratowych powierzchni, a więc do wybrzeża z dobrym wiatrem nigdy nie jest daleko. To dobra wiadomość dla wielbicieli windsurfingu, wietrzne plaże Balka i Dueodde zapewniają świetne warunki zarówno dla nowych amatorów tego sportu, jak i doświadczonych surferów. Wielbiciele sportów wodnych mają również do wybory nurkowanie. Bałtyk od strony Bornholmu pozytywnie zaskakuje ponad 15 metrową widocznością oraz pełną kolorów fauną i florą Na wyspie w zasadzie można nurkować bez względu na pogodę, bo zawsze znajdzie się zawietrzna strona, bez fal i mocnych prądów, z dogodnym zejściem z brzegu.

Bornholm rower

235 kilometrów ścieżek rowerowych

Przede wszystkim jednak wyspa jest rajem dla rowerzystów! 235 kilometrów ścieżek rowerowych, wyznaczonych z daleka od ulicznego ruchu, zadowoli nawet najbardziej wybrednych amatorów tego sportu. Zdecydowanie warto wybrać 25 km malowniczą trasę rowerową wzdłuż zachodniego wybrzeża, i zatrzymać się w jednej z kilku marin. Polecamy Hasle Havn, średniej wielkości port rybacki dostępny zarówno w dzień, jak i w nocy. Pomiędzy mariną w Hasle i niewielką przystanią Helligpeder Havn, znajdują się położone w lesie jeziora, powstałe w wyniku zalania kopalni i wyrobisk. Sztucznie utworzone zbiorniki mają niezwykłe kolory, które oddają ich nazwy: Jezioro Rubinowe, Szafirowe, Opalowe.

Najdłuższy w Danii wyciąg linowy

Zasłużoną popularnością cieszy się najdłuższy w Danii wyciąg linowy poprowadzony ponad wodami „Opalowego Jeziora”. Podróż rozpoczyna się z brzegu na wysokości 50 metrów, by z maksymalną prędkością 55km/godz. pokonać trasę o długości 290 metrów. Jadąc wzdłuż zachodniego wybrzeża w kierunku północnym, widzimy jak wyspa zmienia swój kształt na klifowe, strome wybrzeże. Jeden z najpiękniejszych bornholmskich widoków zapewnia nam przystań Hammer Havn, u stóp ruin zamku Hammershus.

Najstarsza i największa szkoła wspinaczkowa

Pod wieloma względami dawny port przeładunkowy granitu spełni oczekiwania zarówno miłośników przyrody, sztuki kamieniarskiej jak i historii opowiedzianej przez ruiny zamku największego tego typu obiektu w Europie północnej. Hammerhus wznosi się dumnie niczym orle gniazdo, smagany wiatrami i morską bryzą w dalszym ciągu zachęca do wypatrywania najeźdźców z dalekich mórz. To miejsce wprost wymarzone dla wielbicieli wspinaczki, w sezonie letnim klifowe wybrzeże północnego Bornholmu stanowi magnes dla miłośników tej aktywności. Właśnie w Hasle znajduje się najstarsza i największa szkoła wspinaczkowa w Danii.

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *