Tunel drogowy w kształcie śruby – Drammen w Norwegii

Oslo i okolice są świetnie skomunikowanie, ale jeśli jest możliwość skorzystania z samochodu i szybszego przemieszczania się – z przerwami na piękne widoki i miejsca, w których autobusy się nie zatrzymują – to z wielką chęcią skorzystam!

Dziś dzień z Zibi (Zbyszek jest Polakiem od lat pracującym w Oslo). Jesteśmy w Drammen, to po to, żeby zobaczyć jego największą atrakcję Spiralen – tunel drogowy w kształcie śruby łączący miasto ze wzgórzem Bragernesåsen.

Jest tutaj punkt widokowy i restauracja, w której można spróbować lokalnych przysmaków.

Sam tunel jest… rozczarowujący. Wiecie, to po prostu tunel w górę. Ciekawe jest to, że przed wjazdem musimy kupić bilet, a wtedy otworzy się brama wjazdowa – taka jak do garażu, tylko większa 😀 I choć wjazd na górę był rozczarowujący, to zjad zapewnia znacznie więcej frajdy 😉

Szczerze, wiem jak piękne może być Drammen. Ja trafiłem na najgorszą aurę, szaro-buro i ponuro. Moja rada. Fiordy oglądamy w zimę totalną lub wiosną/latem kiedy wszystko kwitnie, do tego warto oglądać je podczas wschodu/zachodu słońca i nocy. Wtedy widoki są naprawdę imponujące.

Restauracja ma swój urok, szczególnie, że prowadzi ją przesympatyczny kucharz, którego imienia niestety nie pamiętam. Śmieszek, więc łatwo było nam się dogadać.

Kuchnia Skandynawska/Norweska, ze względu (historycznie) na surowy klimatu tu panujący jest raczej ciężka. Tak też było tym razem. Danie było smaczne, jednak grillowane warzywa w ciężkim sosie mięsnym, z mięsem i do tego jeszcze trochę mięsa to dla mnie za dużo.

Zbyszek był zachwycony, więc wszystko zależy od naszych preferencji 🙂

Sama restauracja jest też punktem widokowym 🙂

– Ciekawostka z wikipedii, bo przecież nie jesteśmy w stanie tego zobaczyć –
Na początku XXI wieku polski nurek Leszek Piotr Zochowski odkrył w Drammenfjord rafę koralową. Znajduje się ona na głębokości 10–20 m, na pochyłości blisko brzegu i ma długość ok. 30–40 m, a wysokość do dwóch, a nawet trzech metrów. Norweski znawca koralowców Pål B. Mortensen ocenia ją, że powstała przed ok. siedmioma tysiącami lat i że należy do głębokowodnego typu „Lofelia„. Prawdopodobnie powstała w czasach, kiedy fiord i rzeka koło Drammen były o kilkadziesiąt metrów płytsze i zamarła przed paru tysiącami lat!

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *