Śladami ulubionych bohaterów po Malmö

Wiosenne podróże do Skandynawii to dobry moment na tematyczne wyjazdy. Marzec i kwiecień u naszych północnych sąsiadów to czas łagodnej aury, dłuższych jasnych dni, zaś szwedzkie  ulice Lund i Malmö promienieją złotym światła lamp ustawionych na parapetach domów.

Łagodna wieczorna aura zapowiada w Malmö nadejście wiosny, w oddali Most nad Sundem. Zdjęcie:  ©Jacek Lipka-Kadaj

Szwedzkie kryminały, seriale telewizyjne i filmy o tematyce sensacyjnej są bardzo znane na całym świecie. Fala zainteresowania szwedzkimi powieściami kryminalnymi nie ominęła również Polski. Ogromną popularnością cieszą się książki autorstwa Stiega Larssona (trylogia „Millennium”), Henninga Mankella z inspektorem Kurtem Wallanderem w roli głównej, oraz Camilli Läckberg znanej dzięki takim pozycjom jak „Księżniczka z lodu” i „Kamieniarz”.

Malownicze Ystad jest sceną kryminalnych zagadek rozwiązywanych przez komisarza Wallandera. ©Zdjęcie: Jacek Kadaj

Jak to możliwe, że malownicze szwedzkie miasta, sielski krajobraz   i spokój to tylko gra pozorów, a pod spokojną taflą kłębią się skrajne emocje skłaniające ku gwałtownym czynom? Próbowaliśmy już odkryć zagadkę genius loci podążając śladami komisarza Wallandera po Ystad>>, teraz zatrzymamy się w Malmö, zanurzając się w atmosferę skandynawskiego kina akacji.

Skania Ystad
Scena z planu filmowego „Komisarz Wallander” w wytwórni filmów w Ystad. Zdjęcie: ©Jacek Kadaj

Most nad Sundem

 „Most nad Sundem”: telewizyjne arcydzieło. Jedna z najlepszych serii kryminalnych ostatnich lat” tak pisali krytycy o serialu „Most nad Sundem“ (po szwedzku „Bron“) autorstwa szwedzkiego scenarzysty Hansa Rosenfeldta. Serial po raz pierwszy został wyemitowany w 2011 roku i zdobył ogromne rzesze fanów. Dziś ma on status serialu kultowego, a jego wielbiciele z całego świata przyjeżdżają do Malmö i Kopenhagi, żeby zobaczyć szwedzkie i duńskie plenery, w których był kręcony.

Most  Öresundsbron, tytułowy bohater  filmu, prowadzi nas ku szwedzkiej Skanii pełnej mrocznych tajemnic. Zdjęcie: ©Jacek Kadaj

Otwarty w roku 2000 most rozwiązał problemy komunikacji i stał się symbolem współpracy oraz otwartego podejścia do granic (wielu mieszkańców Malmö pracuje na co dzień w Kopenhadze, wiele duńskich rodzin zamieszkało w Szwecji, bo łatwiej im tam było znaleźć dom w przystępnej cenie i blisko natury). Przejazd samochodem z Malmö do Kopenhagi zajmuje dzięki mostowi dziesięć minut. To właśnie na nim rozpoczęło się pierwsze wspólne śledztwo bohaterów „The Bridge” w sprawie zabójstwa dwóch kobiet, których przecięte na pół ciała znaleziono nie gdzie indziej, ale na samym środku wznoszącej się nad cieśniną Sund nowoczesnej konstrukcji.

Skania Malmo
Most przez cieśninę Sund. Przejazd samochodem z Malmö do Kopenhagi zajmuje dzięki mostowi dziesięć minut. .Zdjęcie: ©Jacek Kadaj

Dzięki serialowi „Most nad Sundem” zwłaszcza szwedzkie Malmö zyskało ogromną popularność wśród miłośników filmów spod znaku skandynawskiego noir. Aby w pełni poczuć ekscytujący świat tego gatunku, warto wybrać się na filmową wycieczkę z przewodnikiem, podczas której odwiedzimy najważniejsze szwedzkie lokalizacje z serialu i kontrastujące ze sobą, ponure i zarazem przepiękne części miasta. Jednym z ważnych elementów wycieczki jest skoordynowany z przystankami pokaz fragmentów serialu – zestawienie ich z prawdziwymi lokalizacjami sprawia, że granica między fikcją i rzeczywistością zaciera się, a emocje rosną. Trwająca dwie i pół godziny autobusowa wycieczka rozpoczyna się przy Norra Vallgatan przed pomnikiem Fransa Suella.

Jej cena obejmuje zwiedzanie lokalizacji z różnych sezonów serialu „Most nad Sundem“, przystanki, podczas których uczestnicy mogą sobie zrobić zdjęcia, pokaz fragmentów  filmów w języku szwedzkim i angielskim. Specjalnie przygotowana mapa zachęca, by poznać Malmö od innej strony podążając śladami Martina Rodhe i depresyjnej pani inspektor Sagi Norén w pogoni za nieuchwytnym zabójcą.

Kadr z planu filmowego „Most nad Sundem”, wytwórnia filmowa w Ystad. Zdjęcie: ©Jacek Kadaj.

Wielopostaciowe, nowoczesne szwedzkie Malmö

Katarzyna Tubylewicz (pisarka i tłumaczka literatury szwedzkiej), w jednym ze swoich artykułów bardzo celnie zauważa, że „w czołówce serialu zawsze pojawia się charakterystyczna wysmukła sylwetka futurystycznego wieżowca Turning Torso – mierzącej 190 metrów architektonicznej wizytówki miasta.

Charakterystyczna wysmukła sylwetka wieżowca Turning Torso – mierząca 190 metrów architektoniczna wizytówka Malmö. Zdjęcie: ©Jacek Kadaj

„(…)Fanom „The Bridge” dopiero w trzecim sezonie dane jest zorientować się, gdzie znajduje się mieszkanie ich ulubionej bohaterki. Saga Norén grana przez Sofié Helin  to genialna policjantka, która najprawdopodobniej cierpi na Aspergera i w związku z tym ma kłopoty z empatią oraz dostosowywaniem się do społecznych konwencji, za to mieszka modnie,  czyli …w cieniu Turning Torso.  Jej dzielnica to Zachodnia Przystań (Västra Hamnen) zbudowana na dawnym terenie stoczni Kockums, niegdyś trzeciej co do wielkości na świecie”.

Najbardziej pożądana miejscówka w Malmö – mieszkanie w cieniu Turning Torso w dzielnicy Västra Hamnen. Zdjęcie: ©A. Blandzi

„Zachodnia Przystań to jedna z największych atrakcji Malmö, obowiązkowo powinni ją odwiedzać wszyscy ludzie zainteresowani architekturą i ekologią.(…)

Wcale się nie dziwię, że redakcja amerykańskiego wydania magazynu National Geographic wskazała szwedzkie Malmö jako ósme z 21 miejsc wartych odwiedzenia w 2018 roku. W uzasadnieniu wyboru  napisano: “To dom prawie 180 narodowości i ponad 450 restauracji, trzecie co do wielkości miasto Szwecji, które  jest jak kulinarna Organizacja Narodów Zjednoczonych”.

Zachodnia Przystań to jedna z największych atrakcji Malmö, obowiązkowy adres dla  entuzjastów nowoczesnej eko-architektury.  Zdjęcie: ©Jacek Kadaj

Rzeczywiście coś w tym jest, że nie da się zwiedzać Malmö i nie myśleć o jedzeniu. Podczas wycieczki śladami „The Bridge” trzeba koniecznie trafić do pojawiającej się w czwartym sezonie serialu restauracji Bord 13 na ulicy Engelbrektsgatan. To jedna z lepszych lokacji w mieście, wymieniana w przewodnikach White Guide i The Michelin, która oferuje zaskakujące kombinacje smakowe i organiczne, ekologiczne,  szwedzkie produkty.

Restauracji Bord 13 to jedna z lepszych lokacji w mieście, wymieniana w przewodnikach White Guide i The Michelin, która oferuje zaskakujące kombinacje smakowe i organiczne. Zdjęcie: ©Jacek Kadaj

Na kolację w Bord 13 potrzeba sporo czasu, bo każdemu daniu (a jest ich wiele) towarzyszy opowieść kucharzy o tym, co jemy, a wybór win przygotowany jest przez sommeliera, który pracował w duńskiej Noma”. Katarzyna Tubylewicz przestrzega, a my za nią powtarzamy „uprzedzam, Malmö to miasto, od którego można się uzależnić, podobnie jak od serialu, który sprawił, że ściągają dziś do niego turyści z całego świata”.

Kawiarnia z organiczną kawą w Malmö, od tak smakowitego napoju łatwo się uzależnić… Zdjęcie: ©A. Blandzi

 

Fragment tekstu pochodzi z artykułu Katarzyny Tubylewicz „Malmö – śladami bohaterów serialu „Most nad Sundem”, opublikowanego online w portalu gazeta.pl, w 2018 roku.

Katarzyna Tubylewicz
Pisarka i tłumaczka literatury szwedzkiej, autorka m.in. reportaży o współczesnej Szwecji „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”

Przydatne linki:
Wycieczki śladami serialu The Bridge: www.in-sight.se

Szwedzkie restauracje:
http://www.kitchenandtable.se/restaurants/malmo/
http://bord13.se

 

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *