Skania Ystad

Szwedzkie kryminały i skandynawski noir

Skandynawski Noir

Jesienne podróże do Skandynawii to dobry moment na tematyczne wyjazdy. Listopad u naszych północnych sąsiadów to czas łagodnej aury, kiedy czerwono-brązowe liście drzew powoli spowija mgła, zaś ulice Kopenhagi, Lund czy Malmö oświetlają złote światła lamp ustawionych na parapetach domów. To idealny moment, by poczuć atmosferę “skandynawskiego noir”. Zapraszam więc do podróży po miejscach, które zainspirowały pisarzy, reżyserów, stając się tłem mrocznych zagadek i zaskakujących zwrotów akcji.

Most Oresund
fot. Jacek Kadaj – View of Oresund bridge during sunset over the baltic sea

Szwedzkie kryminały

Szwedzkie kryminały, seriale telewizyjne i filmy o tematyce sensacyjnej cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Fala zainteresowania szwedzkimi powieściami kryminalnymi nie ominęła również Polski. Dużą popularnością cieszą się powieści autorstwa Stiega Larssona (trylogia „Millennium”), Henninga Mankella z inspektorem Kurtem Wallanderem w roli głównej oraz Camilli Läckberg znanej dzięki takim pozycjom jak „Księżniczka z lodu” i „Kamieniarz”.

Dzięki dziesiątkom milionów sprzedanych książek oraz adaptacjom filmowym i serialom telewizyjnym cały świat wie, gdzie na mapie leży Sztokholm, położone na południu Szwecji miasto Wallandera Ystad, oraz wioska rybacka Fjällbacka znana dzięki Erice, bohaterce powieści C. Läckberg. Miejsca te w sposób oczywisty przyciągają fanów pragnących zobaczyć na własne oczy, gdzie działali ich ulubieni bohaterowie.

Jak to możliwe, że malownicze miasta, sielski krajobraz   i spokój to tylko gra pozorów, a pod spokojną taflą kłębią się skrajne emocje skłaniające ku gwałtownym czynom? Spróbujemy odkryć zagadkę genius loci podążając śladami komisarza Wallandera po Ystad, zatrzymując się w Malmö, zanurzając się w atmosferę skandynawskiego czarnego kina, „Siódmej Pieczęci” Ingmara Bergmana, filmu realizowanego w scenerii skańskiego wybrzeża.

Most nad Sundem

 „Most nad Sundem”: telewizyjne arcydzieło. Jedna z najlepszych serii kryminalnych ostatnich lat” tak pisali krytycy o serialu „Most nad Sundem“ (po szwedzku „Bron“) autorstwa szwedzkiego scenarzysty Hansa Rosenfeldta. Tak więc Öresundsbron, tytułowy bohater prowadzi nas ku szwedzkiej Skanii pełnej mrocznych tajemnic. Serial po raz pierwszy został wyemitowany w 2011 roku i zdobył ogromne rzesze fanów. Dziś ma on status serialu kultowego, a jego wielbiciele z całego świata przyjeżdżają do Malmö i Kopenhagi, żeby zobaczyć miejsca, w których był kręcony.

Skania Malmofot. Jacek Kadaj – Tytułowy bohater serialu i duma regionu Öresund

Dzięki serialowi „Most nad Sundem” zwłaszcza Malmö zyskało ogromną popularność wśród miłośników filmów spod znaku skandynawskiego noir. Aby w pełni poczuć ekscytujący świat tego gatunku, warto wybrać się na filmową wycieczkę z przewodnikiem, podczas której odwiedzimy najważniejsze lokalizacje z serialu i kontrastujące ze sobą, ponure i zarazem przepiękne części miasta. Jednym z ważnych elementów wycieczki jest skoordynowany z przystankami pokaz fragmentów serialu – zestawienie ich z prawdziwymi lokalizacjami sprawia, że granica między fikcją i rzeczywistością zaciera się, a emocje rosną. Trwająca dwie i pół godziny autobusowa wycieczka rozpoczyna się przy Norra Vallgatan przed pomnikiem Fransa Suella (Norra Vallgatan 66 – w pobliżu głównego dworca kolejowego w Malmö, po prawej stronie kanału). Jej cena obejmuje zwiedzanie lokalizacji z różnych sezonów serialu „Most nad Sundem“, przystanki, podczas których uczestnicy mogą sobie zrobić zdjęcia, pokaz fragmentów  filmów w języku szwedzkim i angielskim. Specjalnie przygotowana mapa zachęca, by poznać Malmö od innej strony podążając śladami Martina Rohde i depresyjnej pani inspektor Sagi Norén w pogoni za nieuchwytnym zabójcą.

Siódma pieczęć

Most nad Sundem nie jest jedynym, znanym wielbicielom kina miejscem w Skanii, którego plenery są często wykorzystywane przy filmowych produkcjach. Skańskie wybrzeże na zawsze weszło do historii światowego kina dzięki filmowi Ingmara Bergmana „Siódma pieczęć”. Jedna ze scen, ta najbardziej zapadająca w pamięci, w której Max Von Sydow gra w szachy ze śmiercią, była kręcona właśnie na klifach Hovs Hallar, w parku narodowym w zachodniej Skanii. Dzięki spektakularnym zachodom słońca klify te są marzeniem każdego scenarzysty, dla mrocznej wyobraźni Bergmana stanowiły naturalną scenerię dla tańca ze śmiercią.

Skania Ystadfot. Jacek Kadaj – Malownicza zabudowa Ystad

Kurt Wallander

Ystad jest pięknym miastem, pełnym średniowiecznych, pastelowych domów z muru pruskiego, zbudowanych przy pokrytych brukiem uliczkach i skąpanych w słońcu placach. A mimo to, właśnie tutaj komisarz Wallander miał pełne ręce roboty, by wytropić sprawców tajemniczych zbrodni. Zachęcam, by udać się na specjalnie przygotowaną wycieczkę śladami komisarza Kurta Wallandera,

zobaczyć jego dom, cukiernię i pub, w którym pił kawę, i oczywiście miejsca, w których toczy się akcja książek i filmów.

Skania Ystadfot. Jacek Kadaj – Filmowy Kurt Wallander i wnętrze posterunku policji w Ystad Studios

Tutaj koniecznie zajrzyjcie do centrum filmowego Cineteket, mieszczącego się na terenie Ystad Studios, dzięki któremu Ystad zyskało miano szwedzkiego Hollywood. Wejdźcie na plan filmowy wraz z kolekcją rekwizytów z serialu o komisarzu Wallanderze, obejrzyjcie wystawę zdjęć z serialu „Most nad Sundem”, ba możecie nawet stworzyć własną animację w technologii blue box!

Skania Ystad fot. Jacek Kadaj – Fridolfs Konditori – ulubiona cukiernia komisarza Wallandera

Jeżeli nie jesteście się aż tak wielkimi fanami filmów i chcecie zwiedzić miasto na własną rękę, godnymi polecenia miejscami są Plac Św. Knuta a także Klasztor Franciszkanów z XII wieku i sąsiadujący z nim kościół św. Piotra i muzeum. Ystad słynie z dużej ilości kawiarenek i restauracji pełnych szwedzkich przysmaków, więc nie musicie się martwić, że będziecie skazani na pizzę i hamburgery, którymi często żywił się komisarz.  A na koniec dnia wypełnionego wycieczkami, czy to śladami Wallandera, czy też nie, na pewno warto się skusić na wizytę w Ystad Saltsjöbad i zaznać chwili relaksu w ekskluzywnym spa.

 

 

 

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *