Urzekająca Skania na jesienne wyjazdy

Skania (Skane) to najdalej na południe wysunięta część Szwecji, a tym samym najbliższy Polsce region Skandynawii. To kraina zamków, fascynuje zabytkami i kulturą Wikingów.

Ze względu na żyzne ziemie, łagodny klimat i obfite łowiska ryb często jest nazywana spichlerzem Szwecji. A to oznacza bogactwo doznań kulinarnych, potrawy przygotowane na bazie naturalnych produktów ze szczyptą ekstrawagancji za sprawą wielokrotnie nagradzanych szefów kuchni.

Most Oresund

Położona nad cieśniną sundzką Skania kusi światłami wielkomiejskich atrakcji tętniącego życiem Malmo, zakupami i rozrywkami Ystad, kulturą i  średniowieczną architekturą Lund.

Jeśli do tego dodamy leżącą „tuż za mostem” Kopenhagę, 400 kilometrów piaszczystych plaż, ciekawe krajobrazy naturalnych parków narodowych, zieleń bujnych lasów, jeziora i rzeki obfitujące w szczupaki, łososie i pstrągi, otrzymamy prawdziwie skandynawską mozaikę.

Wikingowie, królowie i rycerze

Skania od zawsze stanowiła atrakcyjne miejsce do wygodnego życia. Jadąc wzdłuż malowniczych, bałtyckich plaż na południe w kierunku Ystad, napotykamy niezwykła zagadkę – Ales Stenar, największy w kraju zespół kamiennych obelisków. Tworzą one specyficzny astronomiczny zegar, dlatego też miejsce bywa określane mianem „szwedzkiego Stonehenge”.

Dziedzictwo epoki Wikingów przyciąga niczym magnes.

Wioska wikińska Fotevikens słynie daleko poza granicami Szwecji dzięki odtworzonej z pietyzmem normańskiej osadzie z X wieku. Wielbicielom wikingowskich czasów polecamy również odtworzoną w Trelleborgu twierdzę Trelleborgen z X wieku. Można tu posmakować uroków życia za panowania króla Haralda Sinozębego.

Będąc tak blisko Helsingborga koniecznie trzeba odwiedzić tętniący życiem port i uzdrowisko, położone wzdłuż cieśniny sundzkiej.

Na jej straży stoi potężna, 35. metrowa wieża obronna Karnan, dumna pozostałość po XIV wiecznej fortecy. Widok ze wzgórza na błękitne wody i majestatyczny zamek Hamleta Kronborg po duńskiej stronie, jest zaiście imponujący.

Innym, niewątpliwym świadectwem bogactwa i kultury naszego bałtyckiego sąsiada jest 240 zamków i rezydencji królewskich otoczonych ogrodami.

Życie w wielkomiejskim rytmie

Nie sposób ominąć Malmö, trzeciego co do wielkości miasta w Szwecji. Tutaj historia łączy się z nowoczesnością, a średniowieczne zamki sąsiadują z najwyższym na świecie skręconym wieżowcem Torso. Ciągnące się wzdłuż kanałów bulwary to tętniące życiem kafejki.

To restauracje otwarte do późnych godzin ze słynnymi specjałami szwedzkiej i międzynarodowej kuchni. A również sklepy kuszące udanymi zakupami. Zmęczonym miejskimi atrakcjami, miasto oferuje fantastyczne  plaże z kryształową wodą, w tym słynne kąpielisko Ribesborg. Malmo to miejsce, w którym nudzić się po prostu nie można.

Zdjęcie: ©Jacek Kadaj

W tej  części Skanii znajduje się również Lund, oddychające młodością uniwersyteckie miasto.  Królują nad nim potężne wieże, największej w Skandynawii, romańskiej katedry.

Nawet dysponując niewielkim zapasem czasu warto wybrać się na wędrówkę po Ystad, jednym z najważniejszych portów południowej Szwecji. W doskonałej formie przetrwało tu blisko 300 domów z XVI wieku. Stanowią one jeden z największych zespołów budynków szachulcowych w całej Szwecji. Spokojny miejski spacer warto urozmaicić zakupami przy Stora Ostergatan. Należy również odpocząć w kafejkach lub parku safari Djurpark podziwiając ponad 50 gatunków zwierząt.

Funkcjonalnie zagospodarowane nadmorskie kurorty, kilometry złotych plaż, widowiskowe klify, smukłe latarnie morskie. To wizytówka półwyspu Kulla, jednego z najchętniej odwiedzanych regionów Skanii. Na pieszych turystów czekają dobrze oznakowane, malownicze szlaki wiodące przez narodowe parki. Zaś wielbicielom dwóch kółek Skania oferuje aż 800 km specjalnie wytyczonych tras.

Ujmując tą niezwykłą mozaikę w kilku słowach, śmiało możemy powiedzieć: kultura i historia, aktywny wypoczynek, świetna kuchnia. Przepis na udany jesienny weekend ? Naturalnie Skania.

Zobacz kalendarz jesiennych imprez: www.skane.se

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *