Siła tradycji i nowoczesność. Fotel Lamino i krzesło Boo

Na początku lat 50. XX wieku mianem „skandynawskiego designu” określano głównie przedmioty domowego użytku takie jak meble, naczynia, oświetlenie oraz tekstylia. W Smalandii, regionie sąsiadującym bezpośrednio ze Skanią, w Swedese – rodzinnej firmie braci Ekstrom, powstał fotel Lamino, pozostający do dziś najpopularniejszym szwedzkim meblem. Zaprojektowany w 1956 roku przez Yngve Ekstroma lekki, wyściełany fotel z giętej sklejki, łatwy do przenoszenia i składowania, jest nadal produkowany przez Swedese i sprzedawany na całym świecie. W 1999 roku został zgłoszony do nagrody prestiżowego magazynu Skona Hem i uznany za Najlepszy Szwedzki Mebel XX w.

Zgodnie z ideą estetycznego funkcjonalizmu działa rodzinna firma i salon meblowy Blå Station w nadmorskim Åhus, położonym na wschodnim wybrzeżu Skanii. Firma powstała w 1986 roku, a jej twórca Börge Lindau podkreśla, iż zrodziła się z zamiłowania do szwedzkiego wzornictwa meblowego. Blå Station to nie tylko inicjały jej założyciela i miasta B+L+Å, lecz również nawiązanie do oryginalnej lokalizacji w starej, ceglanej fabryce odzieży. Industrialne wnętrza podkreślają ciepłą kolorystkę i naturalność miękkich kształtów mebli znajdujących się w salonie wystawienniczym firmy.
Produkty Blå Station są silnie zakorzenione w tradycji szwedzkiego designu mając jednocześnie sznyt nowoczesności. Widać to na przykładzie krzesła Boo, które jest lekkie, łatwe do szybkiego złożenia i rozstawienia w sali, estetyczne, dźwiękochłonne i ekologiczne. Zaprojektowane w 2008 roku przez pochodzącego z Malmö Stefana Borseliusa zdobyło nagrodę szwedzkiej sztuki użytkowej Design S oraz prestiżową ekologiczną odznakę Nordic Swan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Åhus warto odwiedzić nie tylko ze względu na siłę kreacji, jaka płynie z tego miejsca, ale również ze względu na jego charakter tętniącego życiem nadmorskiego kurortu. W lipcu odbywa się tu największy w Europie turniej piłki ręcznej, który przyciąga ponad tysiąc drużyn, 50 tys. kibiców i światowe sławy tego sportu. Szerokie, piaszczyste plaże Åhus i wypełnione muzyką kafejki to znak rozpoznawczy tego miejsca.

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *