Sezon na szwedzkie wzornictwo. Inspiracje ze Skanii

Prostota. Światło w pochmurne dni. Minimalizm. Funkcjonalność. Naturalna elegancja drewna, szkła, ceramiki. Skandynawski styl, który zaczął rozwijać się na początku lat 50. obecnie jest rozpoznawalny i uwielbiany na całym świecie. Wydaje się, że Szwedzi odkryli sekret ponadczasowej estetyki, zaś na wiele obiektów zaprojektowanych ponad pół wieku temu trwa nieustanny popyt. Niewątpliwie jednym z powodów sukcesu jest funkcjonalizm i powszechna dostępność – idee, które od początku przyświecają skandynawskiemu wzornictwu. Jednocześnie są to po prostu piękne przedmioty, naturalne w swej formie i materii, które sprawiają, że wnętrza stają się ukojeniem dla mieszkańców i inspirują do pracy.

Niezależnie od tego, czy szukacie pomysłu na odświeżenie domu, planujecie kupno nowej sofy czy kilku filiżanek do herbaty, szwedzkie wzornictwo bez wątpienia wniesie unikalny powiew kojącego minimalizmu. Warto odwiedzić Skanię, najbliższy Polsce region Szwecji, by znaleźć garść inspiracji i zobaczyć ikony skandynawskiego wzornictwa w swym naturalnym otoczeniu. Jednocześnie Skania mając do dyspozycji obfitość naturalnych surowców takich jak drewno, glina, piasek, woda, przędza czy kamień, które w sprawnych rękach rzemieślnika zmieniają się w gięte krzesła i stoły, szklane i ceramiczne naczynia, naturalnie barwione tkaniny, stała się miejscem, gdzie powstawały i powstają najlepsze designerskie kreacje.

Łączna liczba ludności tego regionu to zaledwie 1,2 miliona mieszkańców i nawet największe miasta – Malmö, Helsingborg i Lund – nie są typowymi, hałaśliwymi metropoliami. Mimo to Skania stanowi centrum kreatywności, a prawdziwe perły designu i architektury pojawiają się praktycznie na każdym kroku.

View of Oresund bridge during sunset over the baltic sea
Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *