
Safari z lornetką po Skanii
Zróżnicowana i dzika przyroda Skanii to doskonałe miejsce, by podpatrywać -z lornetką – życie różnorodnych gatunków zwierząt i ptaków. Na terenie chronionych rezerwatów przyrody cieszą się niczym nie zakłóconym spokojem. Dlatego motto naszego safari z lornetką brzmi: „patrz, ale nie przeszkadzaj”.

Safari z fokami w Måkläppen
Foki, te sympatyczne morskie ssaki są stałymi mieszkańcami wód cieśniny Sundzkiej i Bałtyku.
Aby podpatrzyć foki pospolite i szarytki morskie w ich naturalnym środowisku wystarczy wybrać się na spacer wzdłuż brzegu około 20 km na południe od Malmö. Znajduje się tam Måkläppen, rezerwat przyrody położonym w Falsterbo.

Måkläppen stanowi granicę między dwoma obszarami morskimi – cieśniną Sund i Bałtykiem. Wybierzcie się na pieszą wycieczkę z przewodnikiem, podczas której zobaczycie cuda natury na najstarszym obszarze ochrony dzikiej przyrody w Szwecji. Foki zazwyczaj podpływają blisko i można zobaczyć, jak łapią ryby, bawią się ze sobą, a także relaksują i kąpią się w zatoce.

Zobacz, jak przerwę robią sobie migrujące ptaki, obserwuj zorzę polarną w prawdziwej dziczy stworzonej przez samą naturę.

Można tu też zobaczyć wraki statków, które zatonęły próbując przepłynąć przez niebezpieczne kamienne i piaszczyste rafy w kierunku południowo-zachodniej części Półwyspu Falsterbo. Są to wraki zarówno z czasów wikingów, a także od średniowiecza po czasy współczesne.
Trasa wycieczki ma długość 8 km i trwa 3 godziny, odbywa się od 1 listopada do 31 stycznia. Na wycieczkę należy wybrać się w nieprzemakalnych butach i ciepłej odzieży. Najlepiej wziąć też lornetkę (można wypożyczyć) i coś chroniącego przed deszczem.

Foki prosto z wody
Foki w wodzie na wyciągnięcie ręki – takie atrakcje zapewni nam kajakowe safari w Zatoce Falsterbo.
Tutaj również wyruszamy z Falsterbo Strandbad i wiosłujemy do Zatoki Falsterbo oraz rezerwatu przyrody Måkläppen. W rezerwacie możemy poobserwować dzikie zwierzęta na ich warunkach, bez ingerencji w ich życie. Można tam zobaczyć zarówno foki pospolite, jak i szarytki morskie. Foki często interesują się naszymi kolorowymi kajakami i podpływają, żeby przyjrzeć się im z bliska. Wycieczka kajakiem trwa ok. trzech godzin i mogą w niej uczestniczyć też osoby początkujące. Organizator wycieczki, firma Ram Silwal Adventures uczy jak wchodzić do kajaka i z niego wychodzić, podstawowych zasad bezpieczeństwa, pierwszej pomocy oraz technik wiosłowania.

Firma zapewnia doświadczonego przewodnika, lekki posiłek a także oferuje cały potrzebny sprzęt. Safari trwa około 3 godziny.

W rezerwacie biosfery – Naturum Vattenriket w Kristianstad
Nieopodal centrum miasta Kristianstad rozpościera się Kristianstad’s Vattenrike, obszar uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery.
Oferuje on niesamowitą różnorodność gatunków ptaków zamieszkujących pagórkowate i zalesione tereny, na tak niewielkiej przestrzeni. Odwiedź aktywne Centrum Informacji, przespaceruj się po kładkach dla pieszych. Odwiedź skanseny na świeżym powietrzu, wejdź na kilka z 21 różnych wież obserwacyjnych. Tak dziką przyrodę znajdziesz tylko na południu Szwecji, we wschodniej części Skanii.

Centrum dla zwiedzających Naturum Vattenriket położne na brzegu rzeki Helge jest naturalnym punktem rozpoczęcia wycieczki po rezerwacie biosfery. Ten wyjątkowy obszar o niesamowitych walorach przyrodniczych i kulturowych tworzy 35 km rzek i jezior wchodzących w skład największego zlewiska w południowej Szwecji.

Zobacz to wszystko na własne oczy podczas pieszej wyprawy, lub w czasie wycieczki z przewodnikiem, wodnymi szlakami. Korzystamy tutaj ze starych map, które pomagają nam odkryć ślady dawnych osad w tej części świata. Odkrywamy sposoby, w jaki ludzie dawniej wykorzystywali te tereny i uprawiali ziemię. Zmiany są ogromne!

Safari z aparatem fotograficznym po Vattenriket
Płyniemy w powolnym tempie i z bliska obserwujemy dziką przyrodą, a zwłaszcza licznie żyjące na tym terenie ptaki.
Zaobserwowano tu ponad 250 gatunków, a minimum 120 regularnie wykorzystuje mokradła do gniazdowania.

Obszar jest też miejscem odpoczynku dla migrujących ptaków np. stad żurawi wiosną, a zimą jest ulubionym terenem polowań orła bielika. Około 30 występujących tu gatunków jest w Szwecji pod ochroną.

W północno-wschodniej części Szwecji czują się świetnie nie tylko ptaki – można tu zobaczyć też dziki, słodkowodne wydry i sumy.

Podczas wycieczki kilkakrotnie przybijamy do brzegu, choć miejsce i czas postojów uzależnione są w dużej mierze od kaprysów przyrody. Odwiedzamy ślady wiosek i osad, które zniknęły w ciągu ostatnich 200 lat, ruiny zamków i fortec z XIII i XVI wieku i wiele innych miejsc.

Safari z morświnami w Kullaberg
Rezerwat Kullaberg w północno-zachodniej Skanii to prawdziwy raj dla miłośników natury. Tylko w Skanii masz szansę wyruszyć na wyprawę w poszukiwaniu dzikich morświnów.

Oczywiście pod bacznym okiem naszych przewodników, którzy z chęcią zapoznają cię z upodobaniami i zwyczajami tych wspaniałych zwierząt. Kilka lat wstecz, rada administracyjna regionu Skanii zleciła badania, które wykazały, że w wodach dookoła przylądka Kullaberg populacja zagrożonych wyginięciem morświnów jest na względnie wysokim poziomie i ciągle wzrasta.
Ich dobrobyt zapewne jest spowodowany dużą ilością małych ryb, którymi się żywią. Dzięki zakazowi łowienia za pomocą tzw. włoków (wielkich sieci, ciągniętych za kutrem w celu złapania dużej ilości ryb) morświny mają zapewnioną dużą ilość pożywienia i bezpieczeństwo.
Dzięki tej bioróżnorodności, w 2011 roku odbyło się pierwsze safari. Do dziś aż 70% naszych gości miało szczęście zobaczyć na żywo te małe i inteligentne stworzenia.
W Centrum informacyjnym rezerwatu Kullaberg, przygotujemy was na pierwsze spotkanie z najmniejszymi wielorybami w Szwecji. Zanim się obejrzycie, już będziecie płynąć łodzią wypatrując morświnów i podziwiając górskie krajobrazy.

Wycieczki łodziami RIB razem z załogą Kullabergsguiderna, są całkowicie bezpieczne dla zwierząt i środowiska w jakim żyją. Dzięki zastosowaniu się do międzynarodowych wytycznych dotyczących obserwacji waleni (takich jak: odpowiednia prędkość łodzi, by nie zakłócać morskiego życia), odwiedzający mogą mieć pewność że nie powodują żadnej szkody dla morskich stworzeń. Nasza wiedza o tych zagrożonych wyginięciem zwierzętach wciąż rośnie. Daje nam to możliwość wprowadzania coraz większej liczby innowacji, które pozwolą na lepszą ochronę wspaniałego dziedzictwa naturalnego Szwecji.

Przy odrobinie szczęścia można ujrzeć niesamowite widoki – sokoły wędrowne pikujące do wody, płetwy morświnów przecinające morskie fale i to wszystko podczas zachodu słońca. Brzmi magicznie, prawda?
Zatrzymujemy łódź. tyko wtedy, kiedy uda nam się wypatrzeć dzikie stworzenia, ale to od nich zależy ile potrwa wizyta, i na jaką odległość zbliżą się do łodzi.

Morświny są bardzo zajętymi zwierzakami, więc nie możemy zagwarantować że akurat pojawią się danego dnia na trasie rejsu. Niezależnie od tego wyprawa łodzią pośród wysokich klifów Kullabergu jest niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem. Dla tych śmiałków, którzy zdecydują się połączyć wycieczkę śladami morświnów ze wspinaczką do najwyższej w Szwecji latarni morskiej Kullen czeka mnóstwo atrakcji.
Długa wycieczka 10-kilometrową, górzystą trasą powoduje, że apetyty dopisują i skłaniają do posilenia się w jednej z knajpek po drodze. Można zjeść również bardziej wyszukany posiłek w jednej z restauracji w uroczej miejscowości Mölle.
Safari w połączeniu z wizytą w Centrum Naturum, stanowi idealną rozrywkę dla całej rodziny.
To tutaj dowiesz się wszystkiego na temat geologii, zwierząt i roślin które są typowe dla Kullabergu. Obejrzysz film o morświnach, a na ciekawskich i odważnych czeka spotkanie oko w oko z rozgwiazdami, krabami i innymi zwierzakami. Zamieszkują one olbrzymie akwaria morskie – to wszystko i wiele więcej tylko w Naturum Kullaberg!

Odwiedzając te miejsca, pomagasz nam zadbać o dobrą przyszłość morświnów i innych morskich stworzeń. Gwarantujemy że ta wyprawa będzie inspirującą, edukacyjną i pełną wrażeń rozrywką dla wszystkich!
INFORMACJE KONTAKTOWE
Safari z fokami
RAM SILWAL ADVENTURES

Safari z morświnami wokół Kullaberg
Rezerwat biosfery Vattenriket
www.vattenriket.kristianstad.se
Safari łodzią po Vattenriket
info@landskapet.se