Świetlisty orszak Świętej Łucji

13 grudnia, w najkrótszym dniu w roku, cała Skandynawia, jak długa i szeroka, oddaje część Św. Łucji, Królowej Światła. Zwyczaj obchodzenia Dnia Świętej Łucji sięga początków chrześcijaństwa w Skandynawii.  Wtedy to król Kanut ogłosił, iż Święta Bożego Narodzenia będą trwały od 13 grudnia – dnia Świętej Łucji, do 13 stycznia, zwanego dniem Świętego Kanuta.

Na długo nim zaczęto obchodzić Dzień Św. Łucji noc z 12 na 13 grudnia uznawana była za najdłuższą i najciemniejszą w roku.

Według podań ludowych była to noc niebezpieczna – zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, działały też ponad naturalne moce. Dla bezpieczeństwa ludzie w ogóle nie kładli się spać.

Chór i orszak Św. Łucji w kopenhaskim Tivoli. Zdjęcie: www.tivoli.dk

Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniła tę przerażającą ciemność. Zwyczaj obchodzenia Dnia Św. Łucji pojawił się najpierw w zachodniej Szwecji, ale szybko stał się popularną i ukochaną przez wszystkich Szwedów tradycją.

Obchody święta rozpoczynają się wczesnym rankiem.

Orszak Św. Łucji odwiedza miejsca pracy i szkoły. Co roku organizowane są także wybory najpiękniejszej Łucji, która przewodzi orszakowi w sztokholmskim Skansenie. To najstarsze na świecie muzeum pod gołym niebem.

Orszak Św. Łucji w Katrinetorp, uroczej wiejskiej posiadłości pod Malmo. Musicie tam zajrzeć! Zdjęcie: Cecilia Larsson Lantz/ imagebank.sweden.se

Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego Łucja, święta żyjąca w czwartym wieku na Sycylii stała się tak popularna w Szwecji.

Dla pierwszych skandynawskich chrześcijan była ona świętą zwiastującą nadejście słonecznych dni. Również przez swe imię oznaczające Światło (łacińskie lux).

Pochód prowadzony przez piękną dziewczynę, odzianą w białą szatę, z głową ozdobioną czterema płonącymi świecami, zwiastuje nadejście czasu radosnego, świątecznego oczekiwania.  Wedle średniowiecznego podania Św. Łucja służyła chrześcijanom ukrywającym się w katakumbach, dostarczając im posiłków. Drogę w ciemnościach oświetlała sobie wiankiem z wplecionymi weń świecami. Współczesna Święta Łucja nawiązuje swoim wyglądem do swej protoplastki.

13 grudnia, w najkrótszy dzień w roku, pojawia się na ulicach Skanii, w Malmö, Lund, Ystad i wielu innych miastach Szwecji Królowa Światła.

Odziana jest w białą szatę, z głową ozdobioną czterema płonącymi świecami, zwiastująca nadejście czasu radosnego, świątecznego oczekiwania.

Towarzyszą jej druhny, również wyłonione w konkursie. Dziewczęta kroczą ze złożonymi, jak do adoracji dłońmi, niektóre niosą zapalone świece śpiewając tradycyjną piosenkę o Św. Łucji. Na placach, w kościołach można posłuchać chórów, rozgrzać się winem, pobawić przy granej na żywo muzyce.

Chór i orszak Św. Łucji w kopenhaskim Tivoli. Zdjęcie: www.tivoli.dk

W Malmö przygotowania do świąt trwają przez cały grudzień.

13 grudnia koronowana jest Św. Łucja, która następnie prowadzi przepiękną procesję, w której przez ulice miasta idą ze śpiewem na ustach ubrani na biało ludzie. W adwentowe weekendy odbywa się wiele małych jarmarków bożonarodzeniowych, na których kupić można tradycyjnie produkowaną żywność, wyroby rzemieślnicze, słodycze a także posłuchać muzyki i potańczyć.

Warto odwiedzić zarówno jarmark bożonarodzeniowy na zamku Malmöhus jak i w Katrinetorp – malowniczej posiadłości ziemskiej z XIX wieku na obrzeżach Malmö.

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *