Plaże, róże i morze

Magiczne Österlen… to niesamowicie malownicza, nadmorska część południowej Skanii, ikona krajobrazowa i sad jabłkowy Szwecji.

Tutaj  pocztówkowe widoki są czymś zwyczajnym. Miejsca gdzie zielone falujące wzgórza, pola fioletowej lawendy i żółto-czerwone sady jabłkowe przechodzą w złociste plaże lub klifowe wybrzeża. Nic więc dziwnego, że ten region Skanii  jest tak lubiany przez malarzy i fotografów.

Simrishamn – malownicze, nadmorskie miasteczko. Zdjęcie ©Carolina Romare.

Do grona najpiękniejszych miasteczek regionu Österlen na pewno zalicza się niewielki port Simrishamn.

Mieszkańcy Simrishamn słyną z zamiłowania do róż. Zdjęcie: www.swedentipsse.se

Spacer po  wąskich, brukowanych uliczkach,  wzdłuż  pastelowych domków z charakterystycznymi, niezwykle malowniczymi drzwiami to prawdziwa uczta dla oczu. Ale nie tylko! Mieszkańcy Simrishamn słyną z zamiłowania do róż, które napotkamy na każdym kroku. Rosną przed drzwiami domów i sklepików, w przydomowych ogródkach, i we wspaniałych ogrodach różanych w centrum miasteczka. Zapach róż jest wszechobecny, a uliczki wibrują od ich niezwykłych kształtów i barw.

 

 

Apotekarns Bed & Breakfast, zaciszny pensjonat w sercu ogrodu. Zdjęcie ©Carolina Romare

Doświadczymy ich niezwykłej bliskości zatrzymując się na kawę w  Apotekarns Bed & Breakfast. Zaciszny pensjonat, kawiarenka i sklep położone są właśnie w sercu odnowionego zabytkowego ogrodu. Tutaj  podwieczorek  pod różanymi pergolami smakuje doprawdy wybornie.

Hotelik Bed & Breakfast Östangard. Zdjęcie A. Kowalczyk

Jeśli wolicie nocleg w towarzystwie szumu  morza to  hotelik Bed & Breakfast Östangard sprawdzi się świetnie. Stworzony z miłością do ludzi i natury przez Lenę Wistrand i Bengta Moreena urzeknie was na pewno.  I te wnętrza z 1800 roku.. i nasze wegańskie surowe przesmaczne śniadanko… To ogromny łyk zdrowia, spokoju i nadmorskiej ciszy.

 

Simrishamn jest doskonale widoczne z masywu Stevenshuvud, jednego z trzech parków narodowych Skanii. Z górujących nad okolicą wierzchołków możemy podziwiać fantastyczne pejzaże.

Plaża w parku narodowym Stenshuvud. Zdjęcie: Conny Fridh.

Gęste ostępy leśne schodzą wprost ku morzu, linia brzegowa miękko przechodzi w piaszczystą zatokę. Na horyzoncie rysuje się wyspa Bornholm.

Sady Kivik, warto zajrzeć tu wiosną, gdy zapach kwitnących jabłoni wprost odurza©Carolina Romar.

W pobliskim Kivik napotykamy sady owocowe  schodzące ku białym plażom.

Warto zajrzeć tu wiosną, gdy zapach kwitnących jabłoni wprost odurza, a biało-różowe płatki kwiatów sypią się niczym śnieg przy powiewach wiatru. I jesienią, w czasie zbiorów. W sadach Kivik podziwiamy wtedy feerię barw dojrzałych jabłek, płomieniście czerwonych, żółtych i pomarańczowych.

Jadąc wzdłuż piaszczystych, szerokich plaż południowej Skanii w kierunku Ystad, napotykamy niezwykła zagadkę – Ales Stenar.

Ales Stenar – największy w Szwecji zespół kamiennych obelisków. Zdjęcie Jacek Kadaj.

To największy w Szwecji zespół kamiennych obelisków tworzących jednocześnie specyficzny astronomiczny zegar. Gdy spojrzysz na tak dokładny układ 59 kamieni, wzniesionych na prawie 40-metrowej skarpie górującej nad wodami Bałtyku, nie oprzesz się wrażeniu, że dosłownie dotykasz błękitu nieba, który zlewa się z morzem.

Sandhammaren w pobliży Ystad. Tu są najpiękniejsze plaże Skanii. Zdjęcie visitskane.se

Plażowe klimaty

Kochacie nadmorskie klimaty, malownicze, zmienne krajobrazy skłębionych białych chmur, słodki zapach róż porastających złote wydmy o drobnym piaseczku? To zachwycą was zapewne znajdujące się tuż obok, na terenie Sandhammaren najpiękniejsze plaże Skanii. Wyborne miejsce do kąpieli morskich i …polowania z kamerą na wspaniałe zachody słońca.

Podróżując dalej wzdłuż wybrzeża, mijając leśne zagajniki, przystanie rybackie z niskimi, białymi domkami wśród malw, dotrzemy do niewielkiego Ystad.

Jest ono bardzo urokliwym miasteczkiem, pełnym średniowiecznych, pastelowych domów z muru pruskiego (jest ich ponad 300!). Stoją przy pokrytych brukiem uliczkach i skąpanych w słońcu placach. Zdecydowanie warto nieco przenieść się w czasie i odwiedzić gotycki zespół klasztorny Franciszkanów, jeden z najlepiej zachowanych w Szwecji. Tutaj czerwone, ceglane mury ocieniają ogrody pełne wonnych ziół.

Napij się smacznej kawy wśród róży. Kawiarenka w klasztorze Franciszkanów w Ystad© Carolina Romare

Jeżeli kochacie piękno natury, malownicze krajobrazy, ludzkie domostwa spowite miękkie światłem, to właśnie odkryliście, że Österlen w Skanii jest miejscem dla was.

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *