Piękno skandynawskiej formy / Agnieszka Blandzi ekspert od skandynawii na naszym blogu!

Moja fascynacja skandynawskim wzornictwem trwa nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, a jej najpełniejszym wyrazem jest stworzona przeze mnie strona www.strefanord.pl będąca w istocie niekończącą się opowieścią o ikonach designu: fotelach „Łabędź” i „Jajo” Duńczyka Arne Jacobsena, czy słynnej lampie „Karczoch” projektu jego rodaka Poula Henningsena. Przedmioty zaprojektowane w latach 60-tych nigdy się nie zestarzały, są obiektem marzeń i podziwu, ba, nawet „grają” w filmach jak zaprojektowana przez A. Jacobsena stołowa lampka rozświetlająca pracownię Batmana.

Skandynawski styl, który zaczął rozwijać się na początku 1950 roku, obecnie jest rozpoznawalny i uwielbiany na całym świecie. Styl ten reprezentuje estetykę, która uważana jest za ponadczasową. I nic dziwnego, bowiem jest ona przeznaczona dla ludzi, jej celem nie jest stworzenie wymyślnego dzieła sztuki, lecz zrobienie wygodnego, funkcjonalnego i zarazem ładnego… przedmiotu użytkowego.

Warto odwiedzić Skanię, najbliższy Polsce region Szwecji, by znaleźć garść inspiracji i zobaczyć ikony skandynawskiego wzornictwa w swym naturalnym otoczeniu. Mimo że obszar ten zamieszkuje jedynie 1,2 miliona osób, Skania jest centrum kreatywności, a prawdziwe perły designu i sztuka pojawiają się praktycznie na każdym rogu.

Terese Alstin, współzałożycielka firmy Hövding i kierowniczka pracowni designu w działającym w Malmö Centrum Formy i Designu, przyczynę niezwykłej kreatywności swego regionu upatruje w buntowniczym charakterze jego mieszkańców. „Duża odległość od stolicy – Sztokholmu, a jednoczesna bliskość prężnej Danii i inspirującej Europy sprawiają, że ludzie mają tu dość buntowniczy charakter. Nie pytają o pozwolenie i nie zastanawiają się, co robią inni. Chodzi im o przekraczanie kolejnych granic”, twierdzi mieszkająca w Skanii projektantka.

A jeżeli ktoś szuka osoby, która wie, co to znaczy przekraczać granice, to jest nią właśnie Terese. W 2005 roku wraz z Anną Haupt stworzyła pierwszą na świecie poduszkę powietrzną dla… rowerzystów. Nie jest zaskoczeniem, że została ona wymyślona w Malmö, które jest najbardziej przyjaznym szwedzkim miastem dla rowerzystów. W 2011 roku ten stylowy i bezpieczny gadżet zdobył najbardziej prestiżową na świecie nagrodę w dziedzinie designu: INDEX Award przyznawanym, co dwa lata w Kopenhadze.

„Proste” może znaczyć „banalne”, ale może również oznaczać silnie oddziałującą formę, która w doskonały sposób wyraża jakiś przedmiot lub koncepcję. I tak jest właśnie w przypadku skandynawskiego stylu.

Zapraszam więc do wspólnej podróży po fascynującej krainie wyobraźni, śladami projektantów ze Skandynawii!

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *