Piękno skandynawskiej formy / Agnieszka Blandzi ekspert od skandynawii na naszym blogu!

Moja fascynacja skandynawskim wzornictwem trwa nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, a jej najpełniejszym wyrazem jest stworzona przeze mnie strona www.strefanord.pl będąca w istocie niekończącą się opowieścią o ikonach designu: fotelach „Łabędź” i „Jajo” Duńczyka Arne Jacobsena, czy słynnej lampie „Karczoch” projektu jego rodaka Poula Henningsena. Przedmioty zaprojektowane w latach 60-tych nigdy się nie zestarzały, są obiektem marzeń i podziwu, ba, nawet „grają” w filmach jak zaprojektowana przez A. Jacobsena stołowa lampka rozświetlająca pracownię Batmana.

Skandynawski styl, który zaczął rozwijać się na początku 1950 roku, obecnie jest rozpoznawalny i uwielbiany na całym świecie. Styl ten reprezentuje estetykę, która uważana jest za ponadczasową. I nic dziwnego, bowiem jest ona przeznaczona dla ludzi, jej celem nie jest stworzenie wymyślnego dzieła sztuki, lecz zrobienie wygodnego, funkcjonalnego i zarazem ładnego… przedmiotu użytkowego.

Warto odwiedzić Skanię, najbliższy Polsce region Szwecji, by znaleźć garść inspiracji i zobaczyć ikony skandynawskiego wzornictwa w swym naturalnym otoczeniu. Mimo że obszar ten zamieszkuje jedynie 1,2 miliona osób, Skania jest centrum kreatywności, a prawdziwe perły designu i sztuka pojawiają się praktycznie na każdym rogu.

Terese Alstin, współzałożycielka firmy Hövding i kierowniczka pracowni designu w działającym w Malmö Centrum Formy i Designu, przyczynę niezwykłej kreatywności swego regionu upatruje w buntowniczym charakterze jego mieszkańców. „Duża odległość od stolicy – Sztokholmu, a jednoczesna bliskość prężnej Danii i inspirującej Europy sprawiają, że ludzie mają tu dość buntowniczy charakter. Nie pytają o pozwolenie i nie zastanawiają się, co robią inni. Chodzi im o przekraczanie kolejnych granic”, twierdzi mieszkająca w Skanii projektantka.

A jeżeli ktoś szuka osoby, która wie, co to znaczy przekraczać granice, to jest nią właśnie Terese. W 2005 roku wraz z Anną Haupt stworzyła pierwszą na świecie poduszkę powietrzną dla… rowerzystów. Nie jest zaskoczeniem, że została ona wymyślona w Malmö, które jest najbardziej przyjaznym szwedzkim miastem dla rowerzystów. W 2011 roku ten stylowy i bezpieczny gadżet zdobył najbardziej prestiżową na świecie nagrodę w dziedzinie designu: INDEX Award przyznawanym, co dwa lata w Kopenhadze.

„Proste” może znaczyć „banalne”, ale może również oznaczać silnie oddziałującą formę, która w doskonały sposób wyraża jakiś przedmiot lub koncepcję. I tak jest właśnie w przypadku skandynawskiego stylu.

Zapraszam więc do wspólnej podróży po fascynującej krainie wyobraźni, śladami projektantów ze Skandynawii!

Wakacyjne Oferty TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *