Perełki północnego wybrzeża

Morska perełka

Na północnym, skalistym wybrzeżu Bornholmu leży morska perełka o nazwie Allinge. To urokliwy port wyrzeźbiony z granitu, który został również wykorzystany do wzniesienia imponujących portowych budynków i murów. Allinge Havn dysponuje 60 miejscami cumowniczymi, zaś sklepy i restauracje znajdują się dosłownie wzdłuż kei. Port znajduję się w centrum tętniącego życiem miasteczka, które jest jednym z najbardziej popularnych miejscowości wakacyjnych na wyspie.

Jazz latem

Uwieńczeniem kawiarnianej atmosfery jest festiwal jazzowy w okresie letnim, a także muzyczne biesiady w jednej z najbardziej znanych na wyspie wędzarni Allinge Rogeri. Wśród wnętrz o tradycyjnie morskim wystroju warto spróbować doskonałego bufetu rybnego oferującego ryby i owoce morza przyrządzone na kilkanaście sposobów. Wiele osób jednak najbardziej ceni sobie… czekoladowe lody przyrządzone wedle tutejszej receptury.

Miejski rytm i wiejski spokój

Kolejną perełką, której nie sposób ominąć jest Sandvig Havn, niewielki port rybacki, przystań dla jachtów i motorówek oferująca około 15 miejsc cumowniczych. Położone przy jednej z najpiękniejszych, piaszczystych plaż północnego Bornholmu miasteczko Sandvig łączy w sobie miejski rytm z wiejskim, idyllicznym spokojem i stanowi idealny punkt wypadowy dla pieszych wędrówek do Hammerknuden czy Langebjerg. Trasę wyznaczają specjalne tablice z napisem „kyststi”, na kilku odcinkach marszruta wiedzie dawną ścieżką ratowniczą, która podczas mgły przemierzały wachty z latarniami, ostrzegają załogi statków przed skalistym wybrzeżem i udzielając w razie konieczności pomocy. Łączna długość wytyczonego wzdłuż wybrzeża traktu wynosi 150 km, i można go pokonać w ciągu 5-7 dni mając po drodze dogodne miejsca na nocleg i posiłki.

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *