Ogrody Skanii i powiew luksusu

Do końca kwietnia TT Line kusi podróżą de Lux do Skanii, promami  Nils Dacke i Peter Pan w kabinach Comfort, w bardzo atrakcyjnej cenie biletu. Z taką podróżą świetnie współgra wycieczka do leżących w pobliżu Trelleborga eleganckich rezydencji, zamku Bosjökloster i posiadłości Katrinetorp.

Zamek Bosjökloster tętni życiem przez okrągły rok. Młoda hrabina Bonde dba, by  w  murach szlachetniej posiadłości odbywały się warsztaty i wystawy sztuki, szkła, ozdobnych tekstyliów.

Z wizytą u hrabiny Bonde

W sercu Skanii, niecałą godzinę jazdy od nadmorskiego Trelleborga, w błękitnych wodach jeziora Ringsjon przeglądają się  białe mury zamku Bosjökloster. Posiadłość otoczona wspaniałymi ogrodami, pełnymi czerwonych dalii i pomarańczowych nagietków to dawny Klasztor Bernardynek, który następnie stał się hrabiowską posiadłością. To magiczne miejsce skrywa w sobie również wyjątkowe, pełne dramatyzmu historie, które do dzisiaj chętnie opowiada zwiedzającym jego właścicielka, córka hrabiego Torda Bonde.

Posiadłość otoczona wspaniałymi ogrodami, pełnymi czerwonych dalii i pomarańczowych nagietków to dawny Klasztor Bernardynek, który następnie stał się hrabiowską posiadłością. Zdjęcie: Zamek Bosjökloster

Pierwszą prywatną posiadaczką pałacu była hrabina Thale Ulfstand, która nabyła posiadłość drogą barteru od duńskiego króla Fryderyka II. Od tamtej pory o rezydencją dbały pochodzące z tego rodu kobiety o niezwykłej charyzmie i doskonałej intuicji. Ich siłę można odczuć do dziś, przechadzając się po arystokratycznych włościach.

Leonora Christina, ulubiona córka króla Danii Christiana IV. Wystawa poświęcona jej osobie, strojom i epoce trwa od kwietnia do września 2019. Zdjęcie: Zamek Bosjökloster

Zamek Bosjökloster tętni życiem przez okrągły rok. Młoda hrabina Bonde dba, by  w  murach szlachetniej posiadłości odbywały się warsztaty i wystawy sztuki, szkła, ozdobnych tekstyliów. Nie brakuje również koncertów muzycznych, które zimą rozbrzmiewają  w zamkowych salach, a latem  na terenie ogrodów. W Skanii to miejsce z duszą, które naprawdę warto odwiedzić.

W sercu Skanii, niecała godzinę jazdy od nadmorskiego Trelleborga, w błękitnych wodach jeziora Ringsjon przeglądają się  białe mury zamku zamku Bosjökloster.

W różanym ogrodzie

Znakiem rozpoznawczym zamku Bosjökloster w Skanii, który na długo pozostaje w pamięci, są róże. Herbaciane, różowe, ognisto-czerwone, białe i fioletowe  kwiaty zaczynają rozkwitać na początku maja, ozdabiają klomby, otulają mury rezydencji tworząc z nimi harmonijny kontrast. Wokół zamku rozpościera się przyciągający niesamowitą wonią Ogród Różany, gdzie można znaleźć ponad sto gatunków tej pięknej rośliny. Atrakcją jest również stuletni dąb zdobiący wejście do parku, czy kwitnące wokół niego żółte forsycje i różowe, białe, szafirowe rododendrony.

Wokół zamku znajduje się przyciągający niesamowitą wonią Ogród Różany, gdzie można znaleźć ponad sto gatunków tej pięknej rośliny. Zdjęcie: Zamek Bosjökloster

Miłą atrakcją dla dzieci są spacerujące po rozległych, szmaragdowych trawnikach oswojone kucyki lub kozy. Przestrzeń wokół zamku Bosjökloster to rzeczywiście idealne miejsce na piknik. Można napić się doskonałej kawy w przytulnej kafejce na zamkowym dziedzińcu, można rozłożyć koszyk z wiktuałami na polanie, albo popływać łodzią po otaczającym ogrody jeziorze. Warto również spróbować miodu lipowego pochodzącego z zamkowej pasieki, a wzbogaconego aromatem mięty.

Lunch w restauracji zamkowej. Zdjęcie: Zamek Bosjökloster

 

Sztukę aranżowania przestrzeni Szwedzi opanowali do perfekcji, co dokładnie odczułam odwiedzając położoną na obrzeżach Malmö,  wiejską posiadłość Katrinetorp w Skanii.

Posiadłość Katrinetorp, perfekcja w aranżowaniu przestrzeni

Ogród to szczególne miejsce. Wszyscy uwielbiamy relaksować się wśród ozdobnych roślin i pachnących, zielonych trawników, z widokiem na malowniczą wiejską posiadłość. Sztukę aranżowania przestrzeni Szwedzi opanowali do perfekcji, co dokładnie odczułam odwiedzając położone na obrzeżach Malmö, Katrinetorp w Skanii. Jest bowiem jedną z najlepiej zachowanych w Szwecji posiadłości ziemskich, w skład której wchodzą otwarte przez cały rok ogrody i park typu angielskiego.

Katrinterop jest jedną z najlepiej zachowanych w Szwecji posiadłości ziemskich, w skład której wchodzą otwarte przez cały rok ogrody i park typu angielskiego.

Budynki poddano pieczołowitej renowacji, dzięki czemu panuje dziś w nich prawdziwie historyczna atmosfera. Podczas wycieczki wnętrza Katrinetorp olśnią was ozdobnymi freskami na sufitach i ścianach, obrazami, stylowymi meblami w stylu imperialnym, detalami ze złota i kryształowymi żyrandolami.

 

Wnętrza Katrinetorp olśnią was ozdobnymi freskami na sufitach i ścianach, obrazami, stylowymi meblami w stylu imperialnym, detalami ze złota i kryształowymi żyrandolami.

Z ogrodu wprost na talerz

Do znajdującej się w rezydencji kawiarni , która serwuje zarówno lunch, jak i kawę z ciastkami, trafiają produkty prostu z ogrodu warzywnego. I to nie byle jakie produkty, bo posiadające oznakowanie ekologiczne KRAV w Skanii. Nic w tym dziwnego, gdyż znajdujemy się na terenie jednego z największych w Szwecji historycznych ogrodów warzywnych.

Do znajdującej się w rezydencji kawiarni , która serwuje zarówno lunch, jak i kawę z ciastkami, trafiają produkty prostu z ogrodu warzywnego.

Wycieczka po otaczającym posiadłość terenie, to świetny sposób, by zobaczyć jak  style poszczególnych epok wpływały na wygląd powierzchni użytkowych –  kiedy ideałem był harmonijny, „jak pod sznurek” warzywniak czy równo przycięty ogród, a kiedy rozwichrzony, pełen zarośli i krętych ścieżek parku angielski, który z kolei ustępuje miejsca romantycznym alejkom i malowniczym stawom Katrinetorp.

Park w stylu francuskim wokół Katrinetorp

Bez trudu możemy zapewnić sobie trochę luksusu. Dobre towarzystwo, podróż de Lux promem w świetnej cenie i wycieczka do pobliskich rezydencji, to dobra recepta na udany, wiosenny wyjazd.

Odrobina luksusu w Skanii na pewno nam nie zaszkodzi.

Zobacz stronę: Zamek i ogrody Bosjökloster

 

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *