Bornholm kulinaria

Na Bornholm po rozkosze dla podniebienia

Zwiastunem rozkoszy dla podniebienia na Bornholmie są będące nieodłącznym elementem krajobrazu wyspy kominy wędzarni.

Jedna z najbardziej znanych rogeri znajduje się w nadmorskim Hasle na zachodnim wybrzeżu, gdzie w zespole zabytkowych, odrestaurowanych budynków można (w godzinach porannych) podziwiać proces wędzenia owoców morza i być świadkiem powstawania bornholmskiego złota – czyli przemiany srebrzystych śledzi w uwędzone na złoty kolor bornholmery.

Bornholm wędzarnie

Specjał Sol over Bornholm

Zgodnie z tradycją rybę serwuje się z surowym żółtkiem, szczypiorkiem, rzodkiewką i ciemnym chlebem – to jest właśnie słynny specjał Sol over Bornholm, czyli Słońce nad Bornholmem.
Na południu wyspy, w miejscowości Pedersker odnajdziemy kolejny skarb wyspy – bornholmskie wino powstające w największej w Danii winnicy. Jej właściciel, Jesper Paulsen chętnie zaprasza gości na degustację win, produkowanych także z czarnych i czerwonych porzeczek i wyrabianych tutaj mocniejszych destylatów, w tym prawdziwej bornholmskiej whisky.

Bornholm wędzone ryby

Wielkie zbiory winorośli

Jesper Paulsen zapowiada, że w tym roku pierwszy piątek października będzie dniem wielkich zbiorów winorośli. Przybywają na nie wszyscy przyjaciele, rodzina, sąsiedzi i każdy, kto odpowiednio wcześniej zgłosi udział gospodarzowi (w winnicy jest miejsce tylko dla 80 osób). Sześciogodzinną pracę przy zbiorach wieńczy wielka fiesta a radosna atmosfera biesiady trwa do późnych godzin nocnych.

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *