Muzyka na żywo, grzane wino i świąteczne jarmarki, czyli grudniowa podróż do Skanii

Skandynawowie kochają światło i posiadają wspaniałe tradycje świąt z nim związanych. Dlatego podróż do Szwecji, a zwłaszcza jej południowej części – Skanii, w listopadzie i grudniu, to wycieczka do krainy światła. Jest to czas i miejsce, gdy celebrowany jest dzień świętej Łucji patronki światła, świąteczne jarmarki, a ulice mienią się feerią świetlistych girland, ozdób i przystrojonych ogromnych, błyszczących choinek.

W Skanii bożonarodzeniowe jarmarki są niezwykle popularne. Warto się na nie wybrać – pospacerować w świetle lampionów, napić się grzanego wina, spróbować piernika, zjeść szafranową bułeczkę i kupić zrobione na drutach rękawice. Może znajdziecie tu pomysł na świąteczny prezent? Przechadzka po rozświetlonym migocącymi lampkami jarmarku w rytm kolęd i świątecznych pieśni to doświadczenie magiczne.

 

Zdjęcie: Helena Wahlman/imagebank.sweden.se

Lund – jarmark świąteczny wokół katedry

W samym centrum Lund stoi monumentalna romańska katedra, która jest najczęściej odwiedzanym kościołem Szwecji i przyciąga co roku około 700 tys. zwiedzających. Samo miasto pełne uroczych staromiejskich uliczek, domów z pruskiego muru ma niepowtarzalną atmosferę a przedświąteczny jarmark pełen stoisk z prezentami, ozdobami jest tu rzeczywiście czymś wyjątkowym. Dodajmy do tego występy chórów i ożywione zimową porą miasteczko- skansen Kulturen i stanie się jasne, że Lund trzeba odwiedzić. W Muzeum Kulturen w Lund Boże Narodzenie czuje się od ostatnich dni listopada do połowy stycznia. Tu dowiecie się, jak obchodzono to święto w różnych okresach historycznych, w mieście i na wsi, wśród bogatych i biednych. Warto przyjść z dziećmi do tutejszego skansenu i posłuchać, jak onegdaj świętowali mieszkańcy zgromadzonych w nim domów. W czasie bożonarodzeniowego jarmarku spotkacie doświadczonych rzemieślników, posłuchacie muzyki, odwiedzicie uliczne stoiska, na których można kupić prezenty pod choinkę. Poczujecie zapach prażonych migdałów i świąteczną atmosferę. Po zmroku zapłoną setki świec, które rozświetlą park i uczynią z niego zimową magiczną krainę.

 

Zdjęcie: visitskane.com

 

Ulice pełne światła i atmosfery nadchodzących świąt

Zimowy czas w Skanii to atrakcyjnie oświetlone ulice, kawiarnie wabiące zapachem świeżej kawy I cynamonowych ciasteczek, restauracje zapraszające na świąteczne przysmaki, wystawy i koncerty.

W Malmö od końca listopada staromiejskie place i uliczki wypełniają świąteczne ozdoby, a lampki na drzewach i inne świąteczne dekoracje płoną wesołym blaskiem. Przez cały grudzień miasto cieszy się świątecznymi jarmarkami, zaś w weekendy elegancki plac Gustawa Adolfa (dzielnica Möllevången) zamienia się w tradycyjny świąteczny targ, na którym można kupić żywność, słodycze i wyroby rzemieślnicze. Ale jest więcej atrakcji – karuzela, instalacje świetlne, wesołe elfy, czy możliwość przejażdżki konnym powozem. Na miejscu możecie też zakupić oryginalne rękodzieło: szaliki, czapki i ciepłe swetry robione na drutach.

W poszukiwaniu świątecznych przysmaków najlepiej zajrzeć 9 grudnia na jarmark przy Drottningtorget, gdzie farmerzy wystawiają swoje produkty: smaczne, ekologiczne, produkowane na domowe potrzeby przetwory. W weekend 8-9 grudnia, nieopodal, bo w dzielnicy św. Gertrudy, rozstawia się niezwykły świąteczny jarmark. Zakupy najlepiej zacząć chyba od… tradycyjnej szklaneczki grzanego wina, a wtedy z pewnością łatwiej coś wybierzemy spośród ozdób, smakołyków i odzieży, szkła, ceramiki i biżuterii oferowanej na kilkudziesięciu straganach.

 

Elegancki początek w szwedzkim dworku

Katrinetorp, niezwykle malowniczy dwór z XIX wieku, otoczony ogrodem i angielskim parkiem wita wszystkich podróżujących przez most nad cieśniną sundzką. Stanowi wspaniałą wizytówkę licznych eleganckich dworków w Skanii, a leży kilkanaście minut od centrum Malmö i kilkanaście minut od lotniska Kastrup w Kopenhadze… czy może być dogodniej położone miejsce na świąteczny jarmark? Na odbywający się w Katrinetorp tradycyjny jarmark przyjeżdżają turyści z odległych stron, cieszy się on również dużą popularnością wśród Polaków. Zachwyca artystycznie przystrojona przestrzeń, brukowane rozległe podwórze, stajnie, ogród. W samym dworze wabią nas stoiska z ręcznie pieczonym chlebem, dekoracjami ze słomy, kwiatów, ostrokrzewu, tysiące świateł i lampionów. Świąteczna atmosfera przynosi ukojenie i zapowiedź najbardziej nastrojowych dni w roku.

Zdjęcie: Carolina Romare/ imagebank.sweden.se

 

Wiejskie rozrywki

A może jesteście ciekawi świątecznych tradycji skańskich bogatych, wiejskich zagród? Nawet jeśli nie, to na pewno smak i zapach wędzonej kiełbaski nie pozostawią was obojętnymi. Gospodarze rozległej posiadłości Fredriksdal w Helsingborgu (około pół godziny jazdy na północ od Malmö) organizują z okazji Bożego Narodzenia autentyczny, tradycyjny jarmark. Można odbyć istną podróż w czasie – właściciele gospodarstw rolnych przygotowują tradycyjne kiełbasy i ciasta domowego wyrobu. Wszystko odbywa się tak jak w dawnych czasach – na jarmark przychodzą całe rodziny. Setki sprzedawców oferują tradycyjne świąteczne potrawy i przysmaki, a rzemieślnicy – upominki i ozdoby choinkowe. Organizowane są też warsztaty cukiernicze – tu nauczysz się wyrobu marcepanowych ciasteczek i zadziwisz znajomych! Koniecznie weźcie najmłodszych, pokażcie im zwierzęta w oborach i zaprowadźcie je do stodoły, gdzie mogą zostawić prośby do Świętego Mikołaja, a potem zafundujcie sobie przejażdżkę na koniu lub na wozie konnym. Zatańczcie dla rozgrzewki wokół choinki, pośpiewajcie, posłuchajcie muzyki i odetchnijcie ciepłą, świąteczną atmosferą w świetle płonących pochodni. Boże Narodzenie we Fredriksdal to niezapomniane przeżycie.

 

Zdjęcie: Emalie Asplund/imagebank.sweden.se

 

Zamkowa atmosfera

Wiejskie rozrywki to nie wszystko, co nam Skania ma do pokazania. Dla odmiany możemy wpaść na świąteczny jarmark… na zamku. W Skanii jest kilkaset dworów i pałaców, wiele z nich otwiera swe podwoje w okresie adwentu. Białe mury zamku Bosjökloster malowniczo odbijają się w wodach jeziora Ringsjön, a zmarzniętych spacerem po zimowych ogrodach gospodarze witają szklaneczką grzanego wina. Na terenie zamkowej stajni przygotowano oryginalny jarmark, gdzie spotkacie się z rzemieślnikami zajmującymi się wikliniarstwem, kowalstwem, garncarstwem, rzeźbieniem w drewnie i wyrobem lalek. Możecie kupić od nich biżuterię, ręcznie robione świece, owcze skóry, odzież z naturalnych tkanin oraz tradycyjne bożonarodzeniowe ozdoby. Lokalni producenci żywności oferują wiele atrakcji kulinarnych – świeżo pieczony chleb, domowe słodycze, wiejskie sery i wędliny. W Bosjökloster warto odwiedzić elegancką kawiarnię i restaurację, by spróbować tradycyjnych świątecznych dań i wypić kawę lub grzane wino. A może by tak jeszcze pójść na koncert przy świecach w zamkowym kościele?

Będąc w centralnej Skanii zajrzyjcie do pobliskiej, stylowej, pochodzącej z 1819 roku posiadłości, Hässleholm (Hässleholmsgården).  Tutejszy jarmark ma długą tradycję, zaś oferowane produkty miejscowego rzemiosła i mnóstwo wspaniałego jedzenia ściągają zewsząd gości. Można tu kupić domowego wypieku słodycze i chleb, świąteczne wędliny, a także ceramikę. Warto zabrać dzieci na przejażdżkę konnym wozem po pięknej okolicy, a potem w przytulnej kawiarni zjeść wyśmienite kanapki i napić się świeżo parzonej kawy.

 

Święta w jaskiniach… Tak, to możliwe jest tylko w Skanii

Poczujcie magię świąt w Tykarpsgrottan – znajdującym się niedaleko Hässleholm podziemnym labiryncie jaskiń tworzonych przez stulecia ludzkimi rękoma. Znajdziecie tam 25 tradycyjnych stoisk rozmieszczonych pod i nad ziemią. Sprzedawcy oferują wyroby rękodzielnicze, biżuterię, wyroby kowalskie, ozdoby ze słomy, a także pochodzącą od lokalnych producentów żywność: wędzone kiełbasy, sery i miód. Jest też – oczywiście – tunel świętego Mikołaja, w którym dzieci mogą zostawiać swoje prośby.

I na koniec moja rada. Przyjedźcie na weekend do Skanii, gdzie ulice pełne światła i wspaniały nastrój są gwarantowane, a na smutek i nudę po prostu nie ma czasu.

Zdjęcie: visitskane.com
Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *