Mieszkanie blisko natury

Skandynawia słynie z miłości do natury. O tym jak bardzo można być blisko przyrody, drzew, wody i nieba przekonują nas dwa ciekawe hotele w Szwecji.

Uppgrenna Naturhus
SPA w szklarni

Po części szklarnia, po części kolorowa, rustykalna stodoła – to budynek, który mieści spa i centrum konferencyjne.

Zdj. Uppgrenna Nature House by Tailor Made Arkitekter

Stworzony został przez Tailor Made Arkitekter i jest to magiczne miejsce, które znajduje się na brzegu jeziora Vättern w południowej Szwecji. Uppgrenna Naturhus powstała dzięki inspiracji  koncepcją domów z lat 70 – łatwych w utrzymaniu Nature Housów.  Koncepcję stworzył szwedzkiego architekt Bengt Warn.

Zdj. Uppgrenna Nature House by Tailor Made Arkitekter

Tak jak oryginalny koncept Warna, Uppgrenna Nature House składa się z trzech części: z izolowanego budynku, ze szklarni i z pętli do recyklingu ścieków. Blisko natury. Dom nie wymaga podłączenia do kanalizacji miejskiej, gdyż wszystkie ścieki używane są do nawadniania i użyźniania roślin.

Zdj. Uppgrenna Nature House by Tailor Made Arkitekter

Wizją przyświecającą stworzeniu Uppgrena Naturhus jest tworzenie samowystarczalnych domów, które produkują żywność zamiast odpadów. Duże ilości roślin warzywnych i owocowych, są zasilane substancjami odżywczymi pochodzącymi ze ścieków budynku.

Zdj. Uppgrenna Nature House by Tailor Made Arkitekter

Tworzą one system, który generuje pożywienie i ciepło. Część produktów wykorzystywana jest do tworzenia wegetariańskiego menu dla gości – składającego się ze specjałów takich jak ciasto z dyni.

Źródło i zdjęcia Deezen>>>

Treehotel, domek na drzewie. Zdj. Dezeen

Zamieszkaj na drzewie! Treehotel w Harads

W mieście Harads (północna Szwecja), nieopodal rzeki Lule, mieści się wyjątkowe miejsce. Tutaj możesz  zapomnieć o codzienności i przenieść się w świat najlepszego designu. Blisko natury. W symbiozie z przyrodą.

Możesz tutaj spełnić swoje marzenia z dzieciństwa i zamieszkać w domku na drzewie, jednocześnie zaspokajając także potrzeby estetyczne. Każdy z 7 domków, to unikalny projekt. Urządzono go ze smakiem i zgodnie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi.

Treehotel, domek na drzewie, wnętrze. Zdj. Dezeen

„Chcieliśmy mieć hotel w samym środku natury, więc stworzyliśmy go na jej zasadach” mówią Kent i Britta Lindvall, założyciele Treehotel. Wszystko tutaj zrobiono z myślą o ekologii i oszczędzaniu zasobów naturalnych. Domki zbudowano tak, by wywrzeć jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne – przy ich tworzeniu dbano o to, by nie niszczyć drzew – nie ścięto żadnego, żeby móc zbudować hotel. Hotel korzysta z energii odnawialnej, w każdym z pokojów znajduje się toaleta ze spalarnią.  Nie wydziela żadnych zapachów, jednocześnie wytwarzając ciepło i ograniczając zużycie wody.

Treehotel, domek na drzewie. Zdj. Dezeen

Od 2010 roku, powstało 7 domków, z których każdy z nich jest całkowicie odmienny od innych – jeden jest cały pokryty lustrami, drugi przypomina ptasie gniazdo, trzeci – latający spodek… Każdy z nich jest dziełem innego architekta, dlatego panuje tutaj tak niesamowita różnorodność.

Domki można wynajmować przez cały rok, ciesząc się różnymi atrakcjami. Korzystaj z przejażdżek psimi zaprzęgami, skiringiem, czyli jazdą na nartach za pędzącym koniem czy oglądaniem dzikich łosi. One same podchodzą pod okna domków.

Treehotel, domek z luster. Zdj. Dezeen

Kent i Britta Lindvall

Kent i Britta założyli Treehotel w 2010 roku, zainspirowani filmem „The tree lover”.

Od tamtego czasu, miejsce to coraz bardziej się rozrasta, a unikalnych domków przybywa. Dzięki współpracy ze światowej sławy architektami, takimi jak SandellSandberg czy Tham + Videgård Arkitekter, Treehotel jest zjawiskiem unikanym na skalę światową.

Treehotel >>>

Źródło: Dezeen>>>

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *