Mieszkanie blisko natury

Skandynawia słynie z miłości do natury. O tym jak bardzo można być blisko przyrody, drzew, wody i nieba przekonują nas dwa ciekawe hotele w Szwecji.

Uppgrenna Nature House by Tailor Made Arkitekter

Uppgrenna Naturhus

SPA w szklarni. Po części szklarnia, po części kolorowa, rustykalna stodoła – to budynek, który mieści spa i centrum konferencyjne. Blisko natury.

Dom stworzyli architekci z Tailor Made Arkitekter i jest to magiczne miejsce, które znajduje się na brzegu jeziora Vättern w południowej Szwecji, w regionie Smalandia. Uppgrenna Naturhus został zainspirowany koncepcją domów z lat 70 – łatwych w utrzymaniu Nature Housów. Autorem koncepcji jest  szwedzki architekt Bengt Warn.

Tak jak oryginalny koncept Warna, Uppgrenna Nature House składa się z trzech części. Pierwsza to izolowany budynku,  druga to szklarnia, trzecia zaś  to pętli do recyklingu ścieków.   Dom nie  wymaga podłączenia do kanalizacji miejskiej, gdyż wszystkie ścieki używane są do nawadniania i użyźniania roślin.

Uppgrenna Nature House by Tailor Made Arkitekter

Wizją przyświecającą stworzeniu Uppgrena Naturhus jest tworzenie samowystarczalnych domów, które produkują żywność zamiast odpadów. Duże ilości  warzyw owoców zasilają substancje odżywcze pochodzące z oczyszczonych ścieków.  System ten  generuje również pożywienie i ciepło. Część produktów jest wykorzystana do tworzenia wegetariańskiego menu dla gości. Składa się ono  ze smakołyków takich jak ciasto z dyni.

Źródło: Dezeen

O Uppgrenna Nature House zaprojektowanej przez  studio Tailor Made Arkitekter 

Zamieszkaj na drzewie!

Treehotel Harads, północna Szwecja.

W mieście Harads, nieopodal rzeki Lule, mieści się wyjątkowe miejsce, w którym można zapomnieć o codzienności i przenieść się w świat najlepszego designu. Tak blisko natury.  W symbiozie z przyrodą.

Możesz tutaj spełnić swoje marzenia z dzieciństwa i zamieszkać w domku na drzewie.  Jednocześnie zaspokoisz  swoje potrzeby estetyczne, gdyż każdy z 7 domków, jest unikalnie zaprojektowany. W środku znajdziesz urządzone ze smakiem wnętrza, zgodnie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi.

„Chcieliśmy mieć hotel w samym środku natury, więc stworzyliśmy go na jej zasadach” mówią Kent i Britta Lindvall, założyciele Treehotel. Wszystko zrobiliśmy  z myślą o ekologii i oszczędzaniu zasobów naturalnych. Domki zbudowaliśmy tak, by wywrzeć jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Zadbaliśmy o to, by nie niszczyć drzew.  Żadnego z nich nie  ścięto, żeby móc zbudować hotel. Hotel korzysta z energii odnawialnej. W każdym z pokojów znajduje się toaleta ze spalarnią, która nie wydziela żadnych zapachów. A jednocześnie wytwarza ciepło i ogranicza zużycie wody.

Od 2010 roku, powstało 7 domków, z których każdy z nich jest całkowicie odmienny od innych. Jeden domek  pokrywają lustra, drugi przypomina ptasie gniazdo, trzeci – latający spodek… Każdy z nich jest dziełem innego architekta, dlatego panuje tutaj tak niesamowita różnorodność. Domki można wynajmować przez cały rok, ciesząc się różnymi atrakcjami. Możesz korzystać z przejażdżek  psimi zaprzęgami, skiringiem, czyli jazdą na nartach za pędzącym koniem.  Oglądanie dzikich łosi jest gratis ponieważ podchodzą pod okna domków.

Kent i Britta Lindvall

Kent i Britta założyli Treehotel w 2010 roku, zainspirowani filmem „The tree lover”. Od tamtego czasu, miejsce to coraz bardziej się rozrasta, a unikalnych domków przybywa.

Dzięki współpracy ze światowej sławy architektami, takimi jak SandellSandberg czy Tham + Videgård Arkitekter, Treehotel jest zjawiskiem unikanym na skalę światową.

Zobacz przewodnik po Treehotel

Źródło: Dezeen

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *