Kwiatowa pocztówka ze Szwecji

Kwitnące jabłonie w regionie Kivik. Zdjęcie: ©Carolina Romare

Wiosną, zwłaszcza południowa część Szwecji jest po prostu „kwiatowa”: obsypuje się kwiatami, tworząc wspaniałe warunki do miejskich wędrówek po parkach i ogrodach, czy też odpoczynku z piknikowym koszykiem na łonie natury. Jakaż to piękna odmiana po długim okresie ciemnych, zimowych dni, gdy przyroda trwała w zimowym uśpieniu. W Skanii jest wiele ogrodów, w których można podziwiać nowe kolory wiosny.

Ogród botaniczny w Lund

Dzień Kwitnącej Wiśni – körsbärsblommans dag

28 kwietnia Szwedzi świętują Dzień Kwitnącej Wiśni – körsbärsblommans dag, czyli tradycyjny japoński festiwal Sakura.  Miejscem cieszącym się w tym dniu wielką popularnością jest znajdujący się  w Sztokholmie park Kungsträdgården.

Drzewka wiśni, podarunek cesarza Japonii dla króla Szwecji,  zostały zasadzone w Kungsan, jako potocznie nazywany jest park, w 1998 roku, kiedy Sztokholm był Europejską Stolicą Kultury. Od tego czasu, co roku, Ambasada Japonii organizuje w stolicy Szwecji Obchody Dnia Kwitnącej Wiśni, któremu towarzyszą koncerty tradycyjnych japońskich pieśni i instrumentów, pokazy kimon i kaligrafii.

 

Kwiatowa Sakura jest również świętowana w Goeteborgu, zwłaszcza w miejskim ogrodzie botanicznym. W tym roku podczas pikniku hanami będzie można posłuchać japońskiej muzyki, wziąć udział w warsztatach mangi, degustować herbatę i obejrzeć pokazy sztuk walki i tańca.

W zaczarowanej krainie  jabłoni

Któż z nas nie pragnie znowu poczuć wspaniały podmuch ciepłego wiatru, który niesie „wiosenny śnieg”, białe lekkie płatki sypiące się z drzew jabłoni… A więc jeźdźmy do regionu Osterals, to  kwiatowa kraina jabłoni. Ta niezwykle urokliwa część Skanii znajduje się na jej południowo-wschodnim krańcu i szczyci się mianem jabłkowego zagłębia, istnej ojczyzny rozległych sadów jabłkowych, ze „stolicą” w Kivik.

Kivik, jabłkowe serce

Kivik jest niewielką miejscowością, której liczba mieszkańców nie przekracza tysiąca, a jednak z jakiegoś powodu jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem na południu Szwecji. A wszystko za sprawą tutejszej uprawy jabłek, która stanowi 2/3 produkcji całego kraju. Kivik słynie przede wszystkim z sadownictwa, ale jest także znane z prawie 150-letniej tradycji wyrobu cydru.

Na miejscu można odwiedzić „Dom Jabłka”, który opowiada historię wytwórni, zrobić zakupy w sklepie zakładu Kiviks Musteri, odwiedzić lokalną kawiarnię, restaurację oraz wybrać się na wycieczkę po sadach, połączoną z degustacją cydru.

Muzyka na żywo, domowe smakołyki, świeży cydr i piękne rękodzieło – te rzeczy oddają ducha rynku w Kivik, odbywającego się co roku pod koniec września, aby uświetnić koniec sezonu zbiorów. Jabłkowy rynek funkcjonuje rokrocznie od 1987 roku, skupiając całe miasto na weekendowej imprezie. Dzieciaki również znajdą tu coś dla siebie – specjalnie dla najmłodszych organizowanych jest wiele różnych atrakcji.

Całą rodziną, będziecie tutaj mogli sortować, zbierać i smakować różne odmiany jabłek, oraz degustować cydr i inne smakołyki, a wszystko to, przy akompaniamencie muzyki na żywo!

Z miłości do jabłek

Na południe od Kivik, gdzie sady jabłkowe spotykają się z białymi plażami zatoki Hanö, leży Kiviks Musteri. Właśnie tutaj w 1888 roku Henric Åkesson zasadził jabłonie, które stały się pierwszym w Szwecji komercyjnym gospodarstwem owocowym. Tym samym położył fundamenty pod rodzinną firmę Kiviks Musteri. Produkowane są tu wyroby z jabłek i owoców leśnych w oparciu o zgromadzoną przez pokolenia wiedzę na temat tego, jak najlepiej przetwarzać je, aby zachowały swoje dobroczynne właściwości oraz przepyszny świeży smak. Funkcjonowanie Kiviks Musteri opiera się na miłości do jabłek, zamiłowania do naturalnego jedzenia i napojów, smakowanych w przepięknym otoczeniu bujnych, owocowych sadów.

Safari wśród kwitnących jabłoni

Wybierz się na spokojny spacer pośród kwitnących sadów jabłkowych i poszukaj spokoju ducha i inspiracji. Dostępna jest także wycieczka dla… wygodnych. Wiosną przejedź się na przyczepie po sadach jabłkowych, obsypanych biało-różowym kwieciem.

Odwiedź Sad Pokazowy z ponad 70 różnymi odmianami jabłoni, w którym można porównać kolor i kształt drzew, kwiatów i owoców. Zajrzyj do Sadu historycznego, by spojrzeć na przeszłość i teraźniejszość.

 

 

 

 

 

Sad pokazuje bowiem różnice między XIX-wiecznymi ogrodami, pełnymi sękatych i bujnych drzew, a sadami współczesnymi. Może chciałbyś kupić własną jabłoń? Szkółka Kiviks oferuje wiele rodzajów jabłoni i krzewów, w tym rokitnika i fatsję japońską.

Smakowa  wycieczka przez świat cydru

Warto wybrać się na ekscytującą wycieczkę po smakach, przez świat cydru i moszczu. Organizowane na miejscu przez Dom Jabłka, popularne degustacje cydru i świeżo wyciśniętego soku z jabłek są okazją, by dowiedzieć się wszystkiego o produkowanych w Kiviks Musteri odmianach cydru i calvadosa,  oraz by zakosztować typowych dla Skanii przekąsek.

Dom Jabłek (Äpplets Hus) to centrum informacji poświęcone jabłkom. W skład Äpplets Hus wchodzi Pokój Owocowy (Fruktkammaren) i historyczny magazyn Åkessona, w którym można poznać historię tego miejsca. Jest także pokazowa fabryka, w której można zobaczyć, jak produkowany jest sok jabłkowy i cydr. Zajrzyj do Sklepu Wiedzy, gdzie zagłębisz się w zgromadzone przez cztery pokolenia informacje o jabłkach i uprawie jabłoni.

Szarlotka w kawiarni Stinas

Na zacienionym dziedzińcu mieści się restauracja Kärnhuset, w której można spróbować przepysznych dań przygotowywanych z lokalnych składników. Na małym wzniesieniu położona jest kawiarnia Stinas, z której rozciąga się wspinały nadmorski widok. Wierz mi, że tutaj, wśród białych jabłoni,  soki owocowe, kawa, domowe ciasta, w tym  słynna szarlotka, smakują wybornie.

Zobacz:

Kivik, jabłkowa stolica:  www.kiviksmusteri.se

Ogród Boatniczny w Lund: www.botaniska.se

Święto wiśni w Sztokholmie możecie zobaczyć na kanale Theswedishlad

 

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *