Kopenhaga wita gorąco w Nowym Roku

Duńczycy nie bez przyczyny nazywani są „Włochami Północy”, zaś ich zamiłowanie do zabaw do białego rana, nie ma sobie równych w całej Skandynawii. Podobnie jest z powitaniem Nowego Roku, a w tę szczególną noc Kopenhaga stała się jeszcze bardziej gorącym miastem niż zazwyczaj! Ulice tylko na chwilę wyludniły się o 18:00, kiedy to tradycyjnie wszyscy wysłuchali transmitowanego w telewizji noworocznego orędzia duńskiej Królowej Małgorzaty II.

 

Pokaz sztucznych ogni w Ogrodach Tivoli. Zdjęcie © Martin Heiberg

 

Noc Sylwestrową zapoczątkowały pokazy przepięknych sztucznych ogni, w ogrodach Tivoli, przy akompaniamencie muzyki z Sali Koncertowej. Już o 21.30 pogasły wszystkie iluminacje, by o 21.45 niebo nad Tivoli rozbłysło feerią barw, kaskadą spadających świateł w stu kolorach tęczy. Od 22.00 znowu ogrody zalała barwna iluminacja, a do tego można było podziwiać spektakl fajerwerków nad pobliskim Placem Ratuszowym. Zgodnie z tradycją w Sylwestrową noc mieszkańcy Kopenhagi, turyści  oraz goście udają się na Plac, by przy rzęsiście oświetlonej ogromnej choince usłyszeć, jak zegar na wieży ratuszowej wybija północ, podzielić się marcepanowym ciasteczkiem „kransekage” i kieliszkiem szampana.  W tym czasie niebo mieni się pióropuszem sztucznych ogni, rac i fajerwerków zalewających miasto złotym, czerwonym, granatowym i srebrnym deszczem świateł. Jest to niesamowity spektakl, ale należy pamiętać, by zająć na Placu dobre miejsce widokowe.

 

Oświetlone Ogrody Tivoli zimową porą. Zdjęcie ©Morten Jerichau

 

CopenHot, czyli gorąca Kopenhaga w styczniu

Styczniowa porą stolica Danii oferuje nam prawdziwe gorące atrakcje. Tym najbardziej wytrzymałym polecamy CopenHot, czyli niesamowite Spa w kopenhaskim porcie.

 

CopenHot – sauna z widokiem na panoramę miasta. Zdjęcie © wonderfulcopenhagen

 

Najpierw rozgrzejcie się w jacuzzi z 40-stopniową wodą, w ogromnej ogrzewanej kadzi z genialnym widokiem na panoramę miasta. Następnie pobudźcie krążenie krwi prysznicem lodowatej wody, by się ponownie rozgrzać w drewnianej saunie, przy panoramicznych oknach z widokiem na zimowy, kopenhaski port.

 

CopenHot – w gorącym jacuzzi. Zdjęcie ©Daniel Rasmussen

 

Dodatkowo można rozgrzać się pożywnym posiłkiem w restauracji La Banchina, która ma również otwartą saunę z widokiem na port i dysponuje 16 miejscami dla wielbicieli tej prawdziwie nordyckiej rozrywki.

Tropikalne morze, płaszczki i rekiny

Spacer w głębinach wód morskich, wśród przepływających rekinów żarłaczy, od których widoku zrobi się nam gorąco… dlaczego nie, a to wszystko możemy doświadczyć w Narodowym Akwarium Danii, Den Blå Planet, położonym przy kopenhaskim lotnisku Kastrup. Dojazd z centrum do tego największego w północnej Europie wodnego królestw zajmie nam zaledwie 15 min metrem. A rzeczywiście warto!

 

Strefa Ocean, tunel w Den Bla Planet. Zdjęcie ©PR Photo wonderfulcopenhagen

 

Przeszklone tunele, które wypełnią Akwarium dają nam wrażenie przechadzki po dnie oceanu i możliwość spotkania dosłownie oko w oko dzikich zwierząt. Mamy do wyboru 5 „podwodnych rękawów”, którymi możemy wybrać się, by obejrzeć na przykład bajecznie kolorowe ryby, korale, żółwie, mureny i innych mieszkańców Rafy Koralowej. Możemy również pójść na spotkanie rekinów młotów, płaszczek i  mant pływających w 4 milionach błękitnej oceanicznej wody. W sekcji muzeum Amazonia doświadczymy tropikalnych motyli i ptaków fruwających wokół nas, możemy również w podwodnym tunelu podziwiać żyjące pod ogromnym wodospadem węże anakondy i 3000 żarłocznych piranii.

Jedno gorące słowo: Wyprzedaże! Sales!

Sezon wyprzedaży, prawdziwie gorących okazji rusza już w Kopenhadze od 2 stycznia. Większość sklepów, butików, galerii handlowych jak centralnie położony dom handlowy Illum, czy ogromna galleria Fields  otwiera się na January Sale – czyli wielką styczniową wyprzedaż. Kopenhaga to idealne miejsce, by w prawdzie dobrej cenie kupić wspaniale dizajnerskie przedmioty, lampy, talerze, naczynia, meble, buty, płaszcze, sukienki, swetry i wszystko, czego dusza zapragnie. Najlepszych firm i w najlepszej cenie.

 

Lampy Karczoch proj. L.Poulsena, wyprzedaż w Illum. Zdjęcia©Elwira Przybylska

 

Coś dla ochłody

Lokalnym bestsellerem jest okrągłe lodowisko przed wejściem do Ogrodów Frederiksberg, bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Można pożyczyć łyżwy i zadziwić wszystkich… jazdą do tyłu, lub po prostu spróbować swych pierwszych kroków na lodzie.

 

Lodowisko przed Ogrodami Frederiksberg. Zdjęcie © Martin Heiberg

 

W zimowe słoneczne dni warto przejść się na spacer, popularne miejsca nie są tak zatłoczone, a widok oszronionych kanałów, nastrojowego portu Nyhavn, czy cytadeli, po prostu bezcenny.

 

Port Nyhavn zimą. Zdjęcie © Martin Heiberg

 

Kopenhaga to również jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie cały rok można jeździć na rowerze. Wypożyczcie sami rower i zróbcie sobie przejażdżkę po  wyłącznie „rowerowych” mostach, takich jak słynny „Wąż”, albo zapiszcie się online na 3 godzinną wycieczką rowerową po Eko-Kopenhadze, czyli Green Bike Tours.

 

Wycieczka Green Bike po Kopenhadze Zdjęcie ©PR Photo wonderfulcopenhagen

 

Styczniowa stolica Danii daje wiele możliwości ciekawego spędzenia czasu, a do tego jeszcze hotele oferują specjalnie niższe ceny. Zatem wsiadajcie na prom do Trelleborga, potem przez most i witaj Kopenhago!

 

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *