Kopenhaga wita gorąco w Nowym Roku

Duńczycy nie bez przyczyny nazywani są „Włochami Północy”, zaś ich zamiłowanie do zabaw do białego rana, nie ma sobie równych w całej Skandynawii.

Podobnie jest z powitaniem Nowego Roku, a w tę szczególną noc Kopenhaga stała się jeszcze bardziej gorącym miastem niż zazwyczaj! Ulice tylko na chwilę wyludniły się o 18:00, kiedy to tradycyjnie wszyscy wysłuchali transmitowanego w telewizji noworocznego orędzia duńskiej Królowej Małgorzaty II.

 

Pokaz sztucznych ogni w Ogrodach Tivoli. Zdjęcie © Martin Heiberg

 

Noc Sylwestrową zapoczątkowały pokazy przepięknych sztucznych ogni, w ogrodach Tivoli, przy akompaniamencie muzyki z Sali Koncertowej. Już o 21.30 pogasły wszystkie iluminacje, by o 21.45 niebo nad Tivoli rozbłysło feerią barw, kaskadą spadających świateł w stu kolorach tęczy. Od 22.00 znowu ogrody zalała barwna iluminacja, a do tego można było podziwiać spektakl fajerwerków nad pobliskim Placem Ratuszowym.

Zgodnie z tradycją w Sylwestrową noc mieszkańcy Kopenhagi, turyści  oraz goście udają się na Plac Ratuszowy.

Tam przy rzęsiście oświetlonej ogromnej choince usłyszeć, jak zegar na wieży ratuszowej wybija północ, podzielić się marcepanowym ciasteczkiem „kransekage” i kieliszkiem szampana.  W tym czasie niebo mieni się pióropuszem sztucznych ogni, rac i fajerwerków zalewających miasto złotym, czerwonym, granatowym i srebrnym deszczem świateł. Jest to niesamowity spektakl, ale należy pamiętać, by zająć na Placu dobre miejsce widokowe.

 

Oświetlone Ogrody Tivoli zimową porą. Zdjęcie ©Morten Jerichau

 

CopenHot, czyli gorąca Kopenhaga w styczniu

Styczniowa porą stolica Danii oferuje nam prawdziwe gorące atrakcje. Tym najbardziej wytrzymałym polecamy CopenHot, czyli niesamowite Spa w kopenhaskim porcie.

 

CopenHot – sauna z widokiem na panoramę miasta. Zdjęcie © wonderfulcopenhagen

 

Najpierw rozgrzejcie się w jacuzzi z 40-stopniową wodą, w ogromnej ogrzewanej kadzi z genialnym widokiem na panoramę miasta. Następnie pobudźcie krążenie krwi prysznicem lodowatej wody. Ponownie rozgrzejcie się w drewnianej saunie, przy panoramicznych oknach z widokiem na zimowy, kopenhaski port.

 

CopenHot – w gorącym jacuzzi. Zdjęcie ©Daniel Rasmussen

 

Dodatkowo można rozgrzać się pożywnym posiłkiem w restauracji La Banchina. Ma ona również otwartą saunę z widokiem na port i dysponuje 16 miejscami dla wielbicieli tej prawdziwie nordyckiej rozrywki.

Tropikalne morze, płaszczki i rekiny

Spacer w głębinach wód morskich, wśród przepływających rekinów żarłaczy, od których widoku zrobi się nam gorąco… Dlaczego nie, a to wszystko możemy doświadczyć w Narodowym Akwarium Danii, Den Blå Planet, położonym przy kopenhaskim lotnisku Kastrup.

Dojazd z centrum do tego największego w północnej Europie wodnego królestw zajmie nam zaledwie 15 min metrem. A rzeczywiście warto!

 

Strefa Ocean, tunel w Den Bla Planet. Zdjęcie ©PR Photo wonderfulcopenhagen

 

Przeszklone tunele, które wypełnią Akwarium dają nam wrażenie przechadzki po dnie oceanu i możliwość spotkania dosłownie oko w oko dzikich zwierząt. Mamy do wyboru aż 5 „podwodnych rękawów”. Możemy wybrać się, by obejrzeć na przykład bajecznie kolorowe ryby, korale, żółwie, mureny i innych mieszkańców Rafy Koralowej. Możemy również pójść na spotkanie rekinów młotów, płaszczek i  mant pływających w 4 milionach błękitnej oceanicznej wody. W sekcji muzeum Amazonia doświadczymy tropikalnych motyli i ptaków fruwających wokół nas. Możemy również w podwodnym tunelu podziwiać żyjące pod ogromnym wodospadem węże anakondy i 3000 żarłocznych piranii.

Jedno gorące słowo: Wyprzedaże! Sales!

Sezon wyprzedaży, prawdziwie gorących okazji rusza już w Kopenhadze od 2 stycznia.

Większość sklepów, butików, galerii handlowych jak centralnie położony dom handlowy Illum, czy ogromna Galleria Fields  otwiera się na January Sale – czyli wielką styczniową wyprzedaż. Kopenhaga to idealne miejsce, by w prawdziwie dobrej cenie kupić wspaniale dizajnerskie przedmioty. A także lampy, talerze, naczynia, meble, buty, płaszcze, sukienki, swetry i wszystko, czego dusza zapragnie. Od najlepszych firm i w najlepszej cenie.

 

Lampy Karczoch proj. L.Poulsena, wyprzedaż w Illum. Zdjęcia©Elwira Przybylska

 

Coś dla ochłody

Lokalnym bestsellerem jest okrągłe lodowisko przed wejściem do Ogrodów Frederiksberg, bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Można pożyczyć łyżwy i zadziwić wszystkich… jazdą do tyłu, lub po prostu spróbować swych pierwszych kroków na lodzie.

 

Lodowisko przed Ogrodami Frederiksberg. Zdjęcie © Martin Heiberg

 

W zimowe słoneczne dni warto przejść się na spacer, popularne miejsca nie są tak zatłoczone, a widok oszronionych kanałów, nastrojowego portu Nyhavn, czy cytadeli, po prostu bezcenny.

 

Port Nyhavn zimą. Zdjęcie © Martin Heiberg

 

Kopenhaga to również jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie cały rok można jeździć na rowerze.

Wypożyczcie sami rower i zróbcie sobie przejażdżkę po  wyłącznie „rowerowych” mostach, takich jak słynny „Wąż”, albo zapiszcie się online na 3 godzinną wycieczką rowerową po Eko-Kopenhadze, czyli Green Bike Tours.

 

Wycieczka Green Bike po Kopenhadze Zdjęcie ©PR Photo wonderfulcopenhagen

 

Styczniowa stolica Danii daje wiele możliwości ciekawego spędzenia czasu, a do tego jeszcze hotele oferują specjalnie niższe ceny.

Zatem wsiadajcie na prom do Trelleborga, potem przez most i witaj Kopenhago!

 

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *