Kopenhaga – perła Bałtyku

Kopenhaga, zielona stolica Danii licząca ok. półtora miliona mieszkańców, jest miastem fascynującym. Świetnie nadaje się zarówno na spędzenie wakacji lub krótki weekend, bez względu na porę roku, gust i wiek odwiedzających.

Jak dojechać ze szwedzkiego Trelleborga do Kopenhagi?

Kopenhaga to idealne miasto do  zwiedzania na piechotę i na rowerze. Zdjęcie Troels Heien/© WOCO

Można oczywiście samochodem przez most między Szwecją i Danią. Jednak Kopenhaga to idealne miasto do zwiedzania na piechotę. Dlatego dobrą opcją jest zostawienie samochodu na parkingu przy przystani promowej TT Line w Trelleborgu, gdzie również zatrzymuje się kolej. Wygodna podróż  do serca stolicy Danii zajmie nam około jednej godziny.

Zwiedzanie miasta dobrze jest rozpocząć właśnie od dworca kolejowego, na którym wysiądziemy przyjeżdżając pociągiem z Trelleborga.

Kopenhaga na weekend

W Kopenhadze nie spotkasz wieżowców. Zdjęcie: Anna Malin Poppy Darcy Mörner/© WOCO

Wszystko znajduje się tu w zasięgu ręki. Wspaniałe rozrywki i restauracje w ogrodach Tivoli,  obok Pałac Amalienborg Królowej Małgorzaty, zbiory klejnotów koronnych w Zamku Rosenborg, pomnik Małej Syrenki i urocza część portowa Nyhavn.

Serce Kopenhagi stanowi długi deptak o nazwie Strøget, wzdłuż którego usytuowana są eleganckie i różnorodne sklepy.

Rozpoczyna się już w pobliżu dworca kolejowego, przy Placu Ratuszowym i bajkowych ogrodach Tivoli. Przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych i biegnie wprost do Teatru Królewskiego, malowniczego nabrzeża portowego Nyhavn, skąd blisko do pomnika Małej Syrenki. Renomowane duńskie firmy odzieżowe takie jak InWear/Martinique, Carli Gry czy Ivan Grundhal mają sklepy właśnie przy Strøget. Tutaj znajdują się również firmowe sklepy Gucci, Kenzo i Versace.

Duńczycy uwielbiają kawę na świeżym powietrzu. Zdjęcie: Maria Sattrup© WOCO

Turyści zmęczeni zakupami i zwiedzaniem, czy po prostu pragnący poczuć atmosferę miasta mogą usiąść na jednym z małych placyków ozdobionych fontannami. Posmakujcie piwa Carlsberg lub Tuborg w typowym zestawie, z czerwonymi duńskimi kiełbaskami. Albo, usiądźcie bardziej wytwornie, we francuskiej kafejce z pysznym rogalikiem. Albo tak po prostu w McDonaldzie.

Kopenhaga prosto z wody

Spacerowym stateczkiem po urokliwych kopenhaskich kanałach. Zdjęcie:Thomas Rousing © WOCO

Jeśli mamy więcej czasu warto popłynąć spacerowym stateczkiem po urokliwych kopenhaskich kanałach. Trasa wiedzie wzdłuż Pałacu Królewskiego Amalienborg, gdzie z jednej strony przeglądają się w wodzie eleganckie kamienice bogatych mieszczan, z drugiej zaś dostojne mury Parlamentu Christiansborg. Wycieczka rozpoczyna się w porcie Nyhavn, niezwykłym, kolorowym i pełnym życia miejscu. Usiądź tu na chwilkę na filiżankę kawy lub szklankę orzeźwiającego piwa.

Widowiskowa zmiana warty przed Pałacem Królewskim Amalienborg. Zdjęcie: Klaus Bentzen© WOCO

Zmiana warty

Zmierzając ku Małej Syrence mijamy dom królowej Małgorzaty II, czyli Pałac Amalienborg otoczony eleganckim placem z kolumnadą  i imponującą marmurową katedrę. Jeżeli jest akurat południe warto zatrzymać się, by obejrzeć zmianę warty.

Jest to zaiste malownicze widowisko, któremu koloryt nadają niezwykle reprezentacyjni gwardziści odziani w czerwone mundury i wysokie, czarne futrzane czapy. A wszystkiemu towarzyszy orkiestra, która maszeruje z wojskiem przez całe miasto – od Pałacu Amalienborg  po koszary obok Zamku Rosenborg.

Fontanna Gefion. Zdjęcie: Christian Alsing© WOCO

Mała Syrenka i bogini Gefion

Symbolem Kopenhagi jest Mała Syrenka, rzeźba z brązu którą ufundował w 1913 wielki mecenas sztuki i browarnik Carl Jacobsen (twórca piwa Carlsberg). Mała syrenka jest naprawdę niewielka, siedzi na kamieniu wybrzeża Langelinie i ciągle wypatruje swojego księcia.

W pobliżu Syrenki zobaczymy wspaniałą fontannę przedstawiającą boginię Gefion i zaprzęg wołów. Fontanna jest ogromna i robi wielkie wrażenie.

Zrób koniecznie „selfi” z Małą Syrenką. Zdjęcie: Rasmus Flindt Pedersen© WOCO

Zrób koniecznie „selfi” z Syrenką i posłuchaj starej legendy dlaczego bogini zmieniła swych synów w woły.

Kopenhaga na niepogodę

Muzeum Ny Carlsberg Glyptotek . Zdjęcie:Daniel Rasmussen© WOCO

Kiedy pogoda odstrasza najbardziej zagorzałych zwolenników spaceru, nawet w czasie krótkiego pobytu, warto zajrzeć do muzeów.

Rozbudowane niedawno Królewskie Muzeum Sztuki Pięknej mieści czołową w kraju kolekcję prac twórców sztuki tradycyjnej i nowoczesnej.

Tuż przy zamku Christiansborg (budynek Parlamentu) w Muzeum Thorvaldsena obejrzeć można wspaniałe posągi i rzeźby duńskich mistrzów dłuta. A kilka kroków dalej –  Muzeum Narodowe z zabytkami wikingów. Nieopodal znajduje się  muzeum zwane Ny Carlsberg Glyptotek, gdzie znajduje się kolekcja sztuki egipskiej, starożytnej, rzeźby oraz malarstwa Picassa, Moneta, Chagalla i innych mistrzów.

Miasto dla najmłodszych

Akwarium Den Blå Planet. Zdjęcie:Daniel Rasmussen© WOCO

Na ulicach Kopenhagi wszędzie widzi się najmłodszych. Dzieci są zawsze mile widziane i dlatego stworzono dla nich właściwe warunki, by mogły w pełni zaspokoić swoją ciekawość.

W większości muzeów są specjalnie urządzone sekcje, poświęcone najmłodszym i ciekawskim gościom. Dzieci mogą tu tworzyć własną sztukę i  uczyć się za pomocą interaktywnych mediów. Na pewno niezapomnianym przeżyciem będzie wizyta w ogromnym Akwarium.

Polecamy wypożyczyć rowery, lub obejrzeć miasto z pokładu  stateczku na wycieczce po kanałach i porcie. Przyjemnie też jest spędzić dzień w najstarszym lunaparku świata zwanym Bakken (10 min. kolejką od centrum), lub zakończyć wieczór fajerwerkami w Ogrodach Tivoli.

Ogrody Tivoli.  Zdjęcie:Martin Heiberg © WOCO

W Planetarium Tycho Brache czynny jest teleskop oraz organizowane są trójwymiarowe projekcje filmowe. Niezwykle inspirujące dla dzieci jest Experimentarium, gdzie poznają tajniki nauki, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc.

Kolorowa Kopenhaga. Zdjęcie: Astrid Maria Rasmussen© WOCO

Perła Bałtyku

Kopenhaga, jak widać, stanowi prawdziwą perłę cieśniny Sund i Bałtyku. Nawet  wymagające brytyjskie i amerykańskie przewodniki uhonorowały stolicę Danii mianem „najbardziej luksusowego miasta wakacyjnego” na świecie.

Tym samym, Kopenhaga znalazła się w towarzystwie takich miast jak, Nowy Jork, Barcelona, Hawana, Florencja i Rio de Janeiro. Koniecznie zatem odwiedźmy, naszą bliską sąsiadkę!

Letnia wizyta w Kopenhadze, zobacz świetny filmik!>>>

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *