Historia smoków i kruków wyryta w kamieniu

Czy wiecie, że w Szwecji znajduje się największa na świecie ilość kamieni z zapisem runicznym? Na mojej trasie oczywiście nie mogło ich zabraknąć, zwłaszcza, że w samej Skanii znajdziemy ich ponad dwa i pół tysiąca. Stanowią one ciągle żywy i poruszający wyobraźnię znak czasów wikingów. Kiedy któryś z mężnych wojowników umierał poza swoim terytorium, jego druhowie by uhonorować swojego towarzysza, stawiali na miejscu pochówku ogromny kamień opisując runami jego dzieje.

Dwa z tych kamieni zwane „Simris Runestones” pochodzące z jedenastego wieku leżą dokładnie przy trasie rowerowej. Zostały one odkryte w murach kościoła w Simris leżącego na południe od Simrishamn dopiero w 1716 roku, podczas renowacji budynku. Mierzące ponad 1,7 m wysokości monumenty zostały wykonane w stylu charakterystycznym dla szwedzkiego regionu Uppland, pomimo, że teren ten należał wówczas do królestwa Danii.
Styl ten zwany Urnes charakteryzuje się czarną inskrypcją runiczną, plecionką oraz rytem ze smokami lub wężami o oczach w kształcie migdała. Jeden z kamieni znaleziony w murach kościoła w Simris głosi, iż został wzniesiony przez Bjôrngeirr, by upamiętnić swego brata Hrafn (Kruk), który służył księciu Gunnulfr w Szwecji. Ten kamień uchodzi za najstarsze świadectwo pisemne Skandynawii. Obydwa kamienie zostały ozdobione przez tego samego, działającego w jedenastym wieku artystę, określanego jako Mistrza Kamieni Runicznych w Szwecji.

Dalsza trasa wiodła wzdłuż wspaniałego morskiego wybrzeża, z malowniczymi wioskami rybackimi Brantevik i Skillinge. Nie zabrakło mi czasu, by zatrzymać się na Sandhammaren, jednej z najpiękniejszych, szerokich piaszczystych plaży Skanii otoczonej złocistymi wydmami.

Kontynuując rowerową podróż śladami Wikingów, zatrzymałam się na kolejnym przystanku, przy jednym z najpiękniejszych w południowej Skandynawii kamieni z inskrypcją runiczną, zwanym „runami z Tullstorp”. Napis głosi: “Klibir och Åsa reste kummel dessa efter Ulf”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: “Klibir i Åsa zbudowali pomnik, po Ulfie”.
Prawdopodobnie Ulf był jednym z pomocników samego króla Haralda Sinozębego, władcy Danii!
Następnie zatrzymałam się przy bardzo starym, bo pochodzącym z 980 roku kamieniu runicznym Jordeberga, który inskrypcja upamiętnia budowniczego kamiennego mostu.
Te niezwykłe kamienie to właśnie zapowiedź gniazda Wikingów, twierdzy Trelleborgen w porcie Trelleborg.

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *