Ogrody Tivoli

Halloween i Ogrody Tivoli?

Czym są Ogrody Tivoli w Kopenhadze?

Trudno w jednym zdaniu powiedzieć, czym są Ogrody Tivoli w Kopenhadze. Ale na pewno śmiało mogę stwierdzić, że ten położony w sercu duńskiej stolicy park rozrywki, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Danii. Do Ogrodów prowadzi wspaniała historyczna brama, zaś teren otacza wysoki, ceglany mur. A wszystko to w centrum najnowocześniejszej stolicy Skandynawii.

Zaciszne zakątki wśród kwiatów

Tivoli to śmiała koncepcja „rozrywki dla każdego”, którą powołał do życia w 1843 r. Georg Carstensen narażając się na krytykę ze wszystkich stron: wyższe sfery narzekały, że wesołe miasteczko to rozrywka dla prostaczków, zaś lud pracujący nie widział niczego ciekawego w zadbanych angielskich ogrodach, jeziorkach z łódkami i wykwintnych restauracjach. A jednak pomysł przyjął się wspaniale i tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie: zaciszne zakątki wśród kwiatów i szalone górskie kolejki pędzące z niesamowitą szybkością.  175 lat od swego otwarcia ten niezwykły park wciąż oferuje wszystko to, czego oczekujemy od bajkowego ogrodu: ponad 40 restauracji, 26 atrakcji w parku rozrywki, 400 000 kwiatów, 110 000 lampionów, 150 koncertów, pokazy artystyczne, fajerwerki, wieczorne iluminacje, pantomimę, orkiestrę Tivoli Boys Guard oraz koncerty rockowe międzynarodowych gwiazd.

fotografie: Tivoli – Christoffer Anias Sandager

Tivoli musi się rozwijać

Aby nadążyć za dynamicznym rozwojem miasta i oczekiwaniami odwiedzających, Tivoli musi się rozwijać, unowocześniać, a nawet „wymyślać się” wciąż na nowo. Tak więc do pagody, mauretańskiego pałacu, statku pirackiego na jeziorze, dołączyło ogromne akwarium z rekinami, niesamowite interaktywne, podniebne przejażdżki, na które samo patrzenie wywołuje zawrót głowy i uderzenia adrenaliny.

Halloween w Tivoli jest bez wątpienia najpopularniejszym wydarzeniem jesiennego sezonu. I tak, po raz dwunasty wybieramy najcięższą dynię, zaś cały ogród wprost zasypują przepiękne pomarańczowe dynie przywiezione z całej Danii.

Nawiedzone wnętrza

Jak przystało na prawdziwe halloweenowe wieczory, park rozświetlają czerwone lampiony i oczywiście dynie, zaś jego bramy pilnują czarownice. Każdego wieczoru o 17.30 swoje podwoje otwiera Villa Bernadotte, sierociniec prowadzony przez Hrabinę Tezlowski i profesora Augusta Adriansona w latach 30. dwudziestego wieku. Kiedy ostatecznie obiekt został zamknięty, po 30 latach działalności, światu objawiły się jego potworne zbiory powstałe w wyniku sekretnych i straszliwych eksperymentów tam przeprowadzanych. Winni nigdy nie zostali ujęci, fama zaś głosi, że ukryli się w podziemnych korytarzach pod rollercoasterem w Tivoli. Co wieczór możemy zapuścić się w nawiedzone wnętrza sierocińca…

Każdego wieczoru Ogrody są rozświetlone bajkowymi lampionami rzucającymi magiczne cienie. Spacer wśród straganów z halloweenowymi ozdobami nabiera tu szczególnego nastroju. Dzieciaki mogą do woli wybierać najbardziej przerażające przebrania i maski, a jeśli poczujemy się nieco zmęczeni nadmiarem wrażeń koniecznie wpadnijmy na przekąskę do jednej z kilkudziesięciu restauracji.

Parada potworów

W sobotę 27 października koniecznie zobaczcie Paradę Potworów! 150 najstraszniejszych zombii, upiorów, wampirów i krwawych widm ukaże się oczom przerażonej widowni. Jeśli nasze nerwy to przetrzymają, zajrzyjmy ponownie 29 i 30 października. Dzieci zaopatrzone w specjalne halloweenowe torebki będą mogły do woli wymieniać fanty na wszystkich straganach w Ogrodach Tivoli.

Magiczne Ogrody Tivoli

Magiczne Ogrody Tivoli, wspaniale oświetlone, rzucające tajemnicze cienie, przywołujące dziwnymi szeptami czekają na nas do 4 listopada w sercu Kopenhagi.

fotografie: Tivoli – Christoffer Anias Sandager
Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *