Design, który chroni życie

Terese Alstin, współzałożycielka firmy Hövding i kierowniczka pracowni designu w Centrum Formy i Designu w Malmö, przyczynę niezwykłej kreatywności swego regionu upatruje w charakterze jego mieszkańców.

 

„Duża odległość od stolicy – Sztokholmu, a jednoczesna bliskość prężnej Danii i inspirującej Europy sprawiają, że ludzie mają tu dość buntowniczy charakter. Nie pytają o pozwolenie i nie zastanawiają się, co robią inni. Chodzi im o przekraczanie kolejnych granic”, twierdzi mieszkająca w Skanii projektantka.

 

A jeżeli ktoś szuka osoby, która wie, co to znaczy przekraczać granice, to jest nią właśnie Terese. W 2005 roku wraz z Anną Haupt stworzyła hövding, swoistą poduszkę powietrzną dla rowerzystów. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią korzystać z tradycyjnych kasków rowerowych. „”Niewidzialny”” kask próżniowy napełnia się w ciągu 0,1 sekundy i chroni głowę przed uderzeniem. Jest noszony na szyi jak kołnierz, łączy się z ubraniem, ma czujniki, które wykrywają błędy w poruszaniu się rowerzysty i automatycznie otwierają kask podczas wypadku. W 2011 roku ten stylowy i bezpieczny gadżet zdobył prestiżową nagrodę w dziedzinie designu: przyznawany co dwa lata w Kopenhadze INDEX Award. Nie jest zaskoczeniem, że rozwiązanie to wymyślono w Malmö, które jest najbardziej przyjaznym szwedzkim miastem dla rowerzystów. Najlepszym sposobem, by odkryć nowoczesną architekturę miasta jest właśnie rowerowa przejażdżka.

 

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *