Design, który chroni życie

Terese Alstin, współzałożycielka firmy Hövding i kierowniczka pracowni designu w Centrum Formy i Designu w Malmö, przyczynę niezwykłej kreatywności swego regionu upatruje w charakterze jego mieszkańców.

 

„Duża odległość od stolicy – Sztokholmu, a jednoczesna bliskość prężnej Danii i inspirującej Europy sprawiają, że ludzie mają tu dość buntowniczy charakter. Nie pytają o pozwolenie i nie zastanawiają się, co robią inni. Chodzi im o przekraczanie kolejnych granic”, twierdzi mieszkająca w Skanii projektantka.

 

A jeżeli ktoś szuka osoby, która wie, co to znaczy przekraczać granice, to jest nią właśnie Terese. W 2005 roku wraz z Anną Haupt stworzyła hövding, swoistą poduszkę powietrzną dla rowerzystów. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią korzystać z tradycyjnych kasków rowerowych. „”Niewidzialny”” kask próżniowy napełnia się w ciągu 0,1 sekundy i chroni głowę przed uderzeniem. Jest noszony na szyi jak kołnierz, łączy się z ubraniem, ma czujniki, które wykrywają błędy w poruszaniu się rowerzysty i automatycznie otwierają kask podczas wypadku. W 2011 roku ten stylowy i bezpieczny gadżet zdobył prestiżową nagrodę w dziedzinie designu: przyznawany co dwa lata w Kopenhadze INDEX Award. Nie jest zaskoczeniem, że rozwiązanie to wymyślono w Malmö, które jest najbardziej przyjaznym szwedzkim miastem dla rowerzystów. Najlepszym sposobem, by odkryć nowoczesną architekturę miasta jest właśnie rowerowa przejażdżka.

 

Wakacyjne Oferty TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *