Czas na fika

Kawa, czy …kawa? To jedyne pytanie jakie możemy zadać Szwedowi, dla którego przerwa w czasie dnia na „fika”, oznacza tylko jedno. Kubek aromatycznego, czarnego napoju ze smakowitym ciasteczkiem cynamonowym, szarlotką lub innym smakołykiem. I oczywiście w towarzystwie znajomych. Najlepiej na świeżym powietrzu, na tarasie nad morzem, czy w otoczeniu parku.

Tove Freiij/imagebank.sweden.se

Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli Szwedzi zrezygnowaliby z  ich „fika”, czyli  przerwy na kawę, to mogli by przejść na emeryturę pięć lat wcześniej.

Kawa jest integralną częścią każdego spotkania, zarówno podczas jego trwania,  w „formie  samoobsługowej” lub jako oddzielna przerwa. Przerwy na kawę oczywiście nie należy mylić z krótszą, częstszą przerwą dla „rozprostowania kości”.

Melker Dahlstrand/imagebank.sweden.se

Wielki kubek z małej wioski

By delektować się kawą, powinniśmy mieć również poręczne i estetyczne naczynie. Nic więc dziwnego, że tak dobrze znany wszystkim Szwedom klasyczny, ceramiczny kubek do kawy pochodzi właśnie ze szwedzkiej Skanii.

Mowa jest o kubku z małej wioski rybackiej Höganäs,  w pobliżu której zaczęto wydobywać węgiel i glinę do produkcji ceramiki. Bardzo szybko region otaczający Höganäs stał się istnym zagłębiem ceramicznym, obecnie działa tu ponad 40 specjalistów zajmujących się tym fachem. Klasyczny kubek Höganäs to flagowy produkt Höganäs Keramik założonej w 1909 roku. Firma rozpoczęła produkcję  od wyrobów z glazurowanej kamionki – trwałego materiału o bardzo dobrych właściwościach termicznych.

Od ponad 100 lat Höganäs Keramik pomaga wzbogacić „fika” – klasyczną szwedzką kulturę picia kawy, zaś klasyczny kubek Höganäs jest nadal symbolem zasłużonej przerwy w pracy z dobrym „cuppa”.

Miejsca, gdzie Szwedzi celebrują „fika” są tak różnorodne jak samo życie.

Melker Dahlstrand/imagebank.sweden.se

Wielbicielom sauny polecamy wizytę słynnym kąpielisku Ribersborgs Kallbadhus koło Malmö.

Po morskiej kąpieli w wodach cieśniny Öresund, z niesamowitym widokiem na cieśninę Sund, Danię i Turning Torso, odwiedź stojącą nad brzegiem saunę, a potem wpadnij na szwedzką kawę „fika” do pobliskiej restauracji. Wybudowane w 1898 roku i następnie pieczołowicie odrestaurowane kąpielisko Ribersborgs Kallbadhus jest jedną z największych atrakcji turystycznych Malmö i jego prawdziwym klejnotem. Będzie to wizyta, której nie zapomnisz!

„Fika” to szwedzka tradycja, która polega na spędzaniu czasu z dobrą kawę w dobrym towarzystwie. Może być w pracy i szkole, w mieście, na wsi, w teatrze lub w domu. „Fika” jest jak naciśnięcie przycisku pauza w dniu pełnym pośpiechu. Najlepsza „fika” jest  na świeżym powietrzu. Po prostu ciesz się chwilą.Simon Paulin/imagebank.sweden.se

Szwedzka „fika” i degustacja kawy  w Malmo

Szwedzi po prostu uwielbiają „fikę”, która oznacza spotkanie ze znajomymi przy kawie i ciastku.

Niesamowite doznania smakowe powstają, kiedy łączymy kulturę szwedzkiej „fiki” z degustacją kaw pochodzących z miejsc na całym świecie. Kawa przeżywa renesans, ale właściciele palarni kawy nie idą na kompromis i postulują, by nie zadowalać się przeciętnym napojem w kubku na wynos. Doskonałym miejscem, by doświadczyć kawy wszystkimi zmysłami jest Lilla Kafferosteriet.

Anna Hållams /imagebank.sweden.se

Lilla Kafferosteriet (Mała Palarnia) znajduje się w pięknym, XVII-wiecznym budynku położonym w malowniczej strefie pieszej Malmö.

Możemy tu spróbować, dotknąć kawy i poczuć jej zapach oraz dowiedzieć się o niej wszystkiego. Mała Palarnia pozyskuje ziarna kawy z najlepszych plantacji na całym świecie, aby opracowywać własne  rodzaje kawy i rozwijać kulturę jej picia. Mała Palarnia jest w pierwszej 10 szwedzkich kawiarni wymienionych w przewodniku White Guide. Jej właściciel Filip Åkerblom jest pomysłodawcą mistrzostw świata w paleniu kawy. Mała Palarnia oferuje 10 różnych rodzajów kawy: niektóre z nich są ekologiczne, inne fair trade, a kilka jest zarówno ekologicznych, jak i fair trade.

Do kawy dostaniecie oczywiście tradycyjne szwedzkie ciastka.

Choć Szwedom fika kojarzy się z leniwym spędzaniem czasu przy kawie, to nie jest to pełny obraz.

Tradycyjna szwedzka fika składa się z ciasteczek cynamonowych, biskwitów i oczywiście kawy. To moment, w którym masz sposobność by się zrelaksować, spędzić czas ze współpracownikami, bliskimi przyjaciółmi. Na zdj. w Malmö Saluhall.  Miriam Preis /imagebank.sweden.se

Miejsc, w których możesz usiąść, odprężyć się i spróbować przepysznego domowego ciasta lub ekologicznej, świeżej szwedzkiej kawy, jest naprawdę wiele:

wybierz kawiarnię z produktami fair trade albo miejsce modne wśród hipsterów jak np. Koppi w Helsingborgu.

W tej oryginalnej kawiarni czuć hipsterską atmosferę, dźwięki z laptopów nakładają się na jazz z winyli, a klienci delektują się nutą czekolady w swoim doskonale kremowym cappuccino.

Jeżeli lubisz słodkości lub po prostu sprawia ci przyjemność siedzenie w ładnym ogrodzie, wstąp kawiarni Flickorna Lundgren prowadzonej przez siedem sióstr Lundgren od 1938 roku.

To  urocze miejsce znajdziesz na północ od Helsingborga, na półwysepie Bjäre. Tradycyjna szwedzka fika w najlepszym wydaniu!

W pobliżu Ystad, w Olof Victors spróbuj chleba wypiekanego w tradycyjny sposób lub słynnego ciasta z rabarbaru dzięki czemu miejsce to zyskało tytuł „najlepszej cukierni w Szwecji“. Albo po prostu wstąp na chwilkę i zabierz ze sobą fikę na plażę.

Magnus Palmér/skane.se

Slottsparkens trädgårdscafé w Malmö to fantastyczna kawiarnia zlokalizowana w samym środku pięknego parku.

Prowadzi ją znany na całym świecie szefa kuchni Tareqa Taylora.Do kawy serwuje ekologiczne dania oparte na produktach pochodzących bezpośrednio z pobliskich ogrodów.

Po prostu odkryj w sobie kawową i kulinarną pasję!

Fika nad morzem. Apelöga/imagebank.sweden.se

Szwedzka atmosfera na promach TT-Line

Doświadcz szwedzkiej atmosfery na pokładzie naszych promów.

Nasze promowe restauracje i kafeterie serwują teraz również przysmaki ze Szwecji. Wypróbuj świetnych potraw ze śledzia lub świeżych bułeczek cynamonowych. Zwróć uwagę na produkty z odznaką LOVE SWEDEN!

Miałeś okazję skosztować szwedzkiej „Fiki” – popularnej w Szwecji przerwy na kawę i ciastko? Jeżeli nie, koniecznie zrób to na pokładach naszych promów!

Zwróć uwagę na różne oferty ze Szwecji

  • Tradycyjna szwedzka Fika w Panorama Bar lub w kafeteriach
  • Sezonowe szwedzkie delikatesy i potrawy w naszych restaraucjach
  • Szwedzkie czekolady i ciasteczka w naszych pokładowych sklepach SEA & SAVE
  • Szwedzkie pamiątki

Do zobaczenia na pokładzie! Podróżuj w szwedzkim stylu!

 

Więcej informacji można znaleźć na stronach:

www.lillakafferosteriet.se

www.fl-lundgren.se

www.lofviktors.ss

www.koppi.se

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *