Co warto zobaczyć w Oslo?

Muzeum kina, Opera, Nobel Peace Center, Bogdoy i Muzem Ekspedycji Polarnych, czyli wszystko to, co warto zobaczyć będąc w Oslo!

#Cinemateket
Muzeum kina to tak naprawdę kino/bar ze stałą ekspozycją. Możemy zobaczyć początki filmu (żartobliwie, od rysunków naskalnych) poprzez budowę pierwszych kamer i ich rozwój na przestrzeni lat. Możemy również przysiąść i pooglądać stare filmy. Są też lalki używane w filmach, rekwizyty.

W Cinemateket z reguły lecą starsze filmy np. Indiana Jones, czy filmy skandynawskie. Szkoda tylko, że opisy przedmiotów w samym muzeum są tylko w języku Norweskim. Niemniej jednak, warto odwiedzić to miejsce jeśli fascynujesz się filmem, lub chcesz pokazać coś interesującego swoim pociechom. Szczególnie, że muzeum jest całkowicie darmowe 🙂

#Opera w Oslo

Budynek Ikona. To największa inwestycja dotycząca kultury w Norwegii od 700 lat. Ja zdecydowałem się na podróż po nim z przewodnikiem i zdecydowanie takie rozwiązanie polecam. Oczywiście możemy poczytać na Wikipedii ile wynosi powierzchnia tego budynku, ale nic to nie znaczy dopóki nie zobaczymy tego cuda architektury od wewnątrz.

Część produkcyjna odpowiedzialna za spektakle, warsztaty, czy backstage robią wrażenie. Skomplikowana maszyneria, przestrzenie. Niesamowite jest to, że takie zaplecze jest potrzebne aby wystawić sztukę baletową czy operę. Zdecydowanie warto!

No i można pochodzić po dachu 😀 Niczym w Katowicach! Bam!

#Nobel Peace Center

To niewielkie muzeum opowiada o Pokojowej Nagrodzie Nobla. Muszę powiedzieć, że wystawa ta jest bardzo, bardzo poruszająca.

Przedstawione sylwetki wszystkich inspirujących osób które otrzymały tę nagrodę, przy tym trochę historii o samym Alfredzie Noblu. Poruszająca ponieważ poprzez stworzenie odpowiedniego klimatu, gry świateł, muzyki wprowadza nas w bardzo nastrojowy stan. Jak ze wszystkim w Oslo, warto zabrać ze sobą trochę więcej czasu, bo naprawdę jest co czytać.

#Bogdoy

Bogdoy to półwysep na terenie Oslo, na którym znajdują się m.in. takie atrakcje jak Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Ludowe i Skansen, Park Królewski i Zamek Oscarshal oraz Muzeum Ekspedycji Polarnych, Wyprawy Kon-Tiki i Muzeum Morskie.


Parę lat temu będąc w Oslo widziałem już dwa pierwsze wymienione przeze mnie miejsca. Szczerze mówiąc, nie robiły na mnie aż takiego wrażenia, choć łodzie Wikingów to coś, co warto zobaczyć. Dlatego dziś zdecydowałem się na trzy ostatnie, stojące obok siebie muzea.

Jak się okazało, każde z tych muzeów jest niezwykle obfite w eksponaty ale przede wszystkim w fascynujące informacje, w które warto się wczytać. Naprawdę szkoda by było przez nie tylko przebiec.

Właśnie! Ważne żeby kupić bilet łączony, wtedy mamy zdecydowanie taniej – ja niestety dowiedziałem się o tym, przy drugim muzeum 🙁 ale nadal zaoszczędziłem kupują bilet podwójny 🙂

Muzeum Ekspedycji Polarnych opowiada o statkach Fram oraz Gjoa i wyprawach z nimi związanych. Muzeum Kon-Tiki poświęcone jest podróży Thora Heyerdahla na tratwie Kon-Tiki przez Ocean Spokojny w 1947 roku. Natomiast Muzeum Morskie mówi o rozwoju żeglugi i statków w Norwegii na przestrzeni dziejów. Wiecie co, te trzy muzea w połączeniu dają naprawdę solidną dawkę wiedzy i fajnie spędzonego czasu. Do tego wszystkiego pogoda mi niesamowicie sprzyja. Mam szczęście!

 

Dodam tylko, że choć nie są one bardzo daleko od centrum, to poznanie wszystkiego zajmie wam pewnie cały dzień 🙂

 

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *