Budynki… na fali

Dania słynie z odważnych projektów budynków, które poza swoim podstawowym zadaniem mają wzbogacać krajobraz swą niebanalną strukturą. Pokażemy wam domy mieszkalne w kształcie fali, lodowej góry, muzeum przypominające rękawy koszuli, wieloryba, statek, klocek lego, tęczowy łuk. Bo architektura oprócz funkcji ma również bawić i zadziwiać.

ARKEN to wspaniały i monumentalny budynek położony w sztucznym krajobrazie plaży Køge Bay. Morska architektura muzeum ze spiczastą rufą statku, która majestatycznie wznosi się ponad plażą , zyskała uznanie w kraju i za granicą od momentu inauguracji Arken w 1996 roku. Zdj. Arken/visitcopenhagen

Arken – Arka Muzeum Sztuki Współczesnej łączy ludzi i kultury

Jadąc pociągiem na południe od centrum Kopenhagi, szybko docieramy do nadmorskiej dzielnicy Ishøj, gdzie znajduje się niezwykłe Arken Museum of Modern Art.

Zbudowano je w celu uczczenia przyznania Kopenhadze tytułu Kulturalnej Stolicy Europy w 1996 roku. Na brzegu morza, otoczona wydmami, wyłania się biała bryła przypominająca wyrzucony przez morze wrak statku. To właśnie Arken jednym z najlepszych przykładów współczesnego duńskiego dekonstruktywizmu. Zaprojektowana przez studenta architektury Sørena Lunda bryła łamie kanony kształtu, wprowadza iluzję i niespodziewane podziały przestrzeni.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej ARKEN w Ishøj oferuje wystawy największych artystów modernistycznymi oraz wystawy sztuki współczesnej. Zdj.Daniel Rasmussen/visitcopenhagen

Architektura muzeum jest niezwykła i odważna, jednak bardzo dobrze wpisuje się w krajobraz otaczającej go piaszczystej plaży, wydm i morza. Latem zwiedzanie ARKEN dobrze jest połączyć z nadmorską wycieczką i spędzić swobodnie czas na pięknej plaża Ishøj Strand.

Zdj.Anders Trarup/Copyright ARoS Aarhus Kunstmuseum

ARoS – tęczowe muzeum sztuki

Biały budynek muzeum sztuki w duńskim Aarhus ma kształt sześcianu o wysokości 43 m i szerokości 54 na 54 m. Został otwarty w 2004 roku, zaś siedem lat później uzyskał coś wspaniałego! Własną Tęczę!

Zdj. Anders Trarup/ Copyright ARoS Aarhus Kunstmuseum. Autorem Your Rainbow Panorama 2006 – 2011 jest Ólafura Elíassona, ARoS Aarhus Art Museum.

W 2011 roku dach muzeum zwieńczył gigantyczny, tęczowy pierścień wewnątrz którego można spacerować. Z oszklonego na kolorowo deptaku, roztacza się wspaniały widok na całe Aarhus. Autorem tej  niezwykłej, architektonicznej wizji jest Ólafura Elíassona, artysta znany na świecie, z takich świetlistych projektów. Your Rainbow Panorama od razu stała się atrakcją dla gości z całego świata.

Zdj.

ARoS jst jednym z największych muzeów w Europie, które tylko w 2017 roku, odwiedziło 980,909 osób. W dużej mierze, dzięki tej kolorowej instalacji, muzeum ARoS stało się drugim najchętniej odwiedzanym muzeum w Danii, zaraz po znanym Louisiana Muzeum w Humlebæk pod Kopenhagą.

Copyright Kobenhavns Lufthavne A/S

Samolot z papieru, czy lecący ptak?

Lotnisko Kastrup w Kopenhadze jest  największym lotniskiem w regionie nordyckim.

To prawdziwe wrota do Skandynawii, która już na lotnisku objawia swoje niewątpliwe piękno poprzez najwyższej klasy duńską architekturę, sztukę i finezyjne wzornictwo.

Zdj. Linie Lotnicze SAS

Tą dbałość o szczegóły widzimy bryle budynku, która z góry przypomina papierowy samolot.

COURTESY FOTOGRAF IWAN BAAN / HEART (JPEG) Herning HeartMus

Splątane Rękawy na Jutlandii

W sercu półwyspu Jutlandzkiego, w niewielkim Herning znajdziemy muzeum sztuki współczesnej, w kształcie… splatanych rękawów białej koszuli. Możemy je podziwiać od 2009 roku.

Inspiracją dla projektu był silny związek miasta Herning z przemysłem włókienniczym i sztuką. Temat tkaniny pojawia się w całym projekcie, począwszy od kształtu budynku, który przypomina kilka splątanych ze sobą rękawów koszul widzianych z góry, a skończywszy na wykończeniach ścian.

Architektura muzeum w Herning wspaniale łączy się z krajobrazem. Dawne płaskie pole o powierzchni 40 000 m kw. zupełnie zmieniło swój wygląd.  Teraz znajdują się tu pokryte trawą wzniesienia i stawy zasłaniające parkingi i strefy usługowe.  Wzrok zwiedzających przyciągają oczka wodne, malowniczo odbijające promienie południowego słońca. Zdj. COURTESY FOTOGRAF IWAN BAAN / HEART (JPEG) Herning HeartMus

Architekt, autor projektu Steven Holl mówi: „część wystawianej obecnie kolekcji sztuki można również zobaczyć w starej fabryce koszul w Herning. Ten budynek z lat 60. został zaprojektowany w kształcie kołnierzyka koszuli i znajduje się po drugiej stronie ulicy “.

Podczas szalowania wykorzystano płachty z materiału, aby na zewnętrznych ścianach budynków zbudowanych z białego betonu uzyskać fakturę przypominającą tkaninę. Zdj. COURTESY FOTOGRAF IWAN BAAN / HEART (JPEG) Herning HeartMus

„To pomysłowe połączenie sztuki, światła i architektury stanowi odpowiednio dramatyczne tło dla wystaw…“ stwierdza Suzanne Stephens, z Architectural Record.

Muzeum Ordrupgaard, projekt Zaha Hadidi. Zdj. Roland Halbe/ visitcopenhagen

Wieloryb koło Kopenhagi. Muzeum Ordrupgaard

Ordrupgaard koło Kopenhagi jest w posiadaniu jednej z najciekawszych kolekcji sztuki francuskiej w Europie Północnej.

Muzeum znajduje się zaledwie 8 km na północ od Kopenhagi i ma doskonałe połączenie szybką kolejką z centrum miasta.

W 2005 roku powierzchnia muzeum zwiększyła się dwukrotnie dzięki budynkowi Zahy Hadid. Jej zamiarem było stworzenia bardzo wyrafinowanej i plastycznej bryły, która prawie „unosi się“ nad pofałdowanym terenem. Mówi się, że nowy pawilon  muzeum Ordrupgaard przypomina wyrzuconego przez morze na brzeg wieloryba lub statek kosmiczny, który właśnie wylądował. Jednak niezależnie od naszych skojarzeń budynek ten doskonale wpisuje się w topografię terenu.

Muzeum Ordrupgaard, projekt Zaha HadidiZdj. Tobias Toyberg/visitcopenhagen

W wielu miejscach ściany muzeum są pochyłe i nieregularne. Hadid wykorzystuje mnóstwo kątów ostrych i rozwartych. Autorka projektu mówi: „jest 360 stopni, więc dlaczego mamy ograniczać się do jednego?“

Kolejną cechą charakterystyczną nowego pawilonu są duże powierzchnie szklane. Sprawiają, że wpływa do niego światło dzienne i od wewnątrz doskonale widoczna jest otaczająca go przyroda.

Unikatowe osiedle Iceberg w Aarhus. zdj.

Domy na górze lodowej…

Aarhus na Jutlandii, w rzadki na skalę europejską sposób, łączy atmosferę metropolii z klimatem małej miejscowości. Miasto znane jest ze swej sceny muzycznej, a także z okolicznych lasów i plaż.

„Największe na świecie małe miasteczko” ma dla turystów wiele atrakcji. W porcie wznosi się osiedle mieszkaniowe zwane Góra Lodowa (Iceberg).

Unikatowe osiedle Iceberg w Aarhus. Zdj.

Unikatowe osiedle Iceberg w Aarhus to dzieło czterech trendsetterskich biur architektonicznych z Danii (JDS Architects i CEBRA), Holandii (SeARCH) i Francji (Louis Paillard) i PensionDenmark. Składająca się z jedenastu pinakli biała, dynamiczna bryła, znajduje się w najbardziej oddalonym zakątku portu Aarhus. Dzięki temu oferuje spektakularny widok na zatokę Aarhus, Kalo Cove i miasto Aarhus. To prawdziwe domy na górze lodowej!

Pierwsze mieszkania zostały oddane do użytku w 2013 roku.

Unikatowe osiedle Iceberg w Aarhus. Zdj.

… i na falach fiordu

Również na Jutlandii w Vejle  słynna duńska firmę Henning Larsen Architects (HLA) stworzyła apartamentowiec w kształcie fali.

Zdj.Jacob Due/ Copyright Jacobdue.dk/Henning Larsen Architects/The Wave in Vejle Henning Larsen Photo by Jacob Due DS

Fale (The Waves) to rząd pięciu połączonych ze sobą  budynków.  Domy  kształtem przypominają wzburzone fale, czy wręcz tsunami, bo budynki liczą po 10 pięter. Pomysł nieprzypadkowy. Malownicze Vejle przyciąga turystów głównie morzem i fiordem położonym pośród wzgórz.

Kapituła międzynarodowego konkursu LEAF Award (Leading European Architects Forum) w 2010 roku, przyznała apartamentowcom The Waves (Fale) główną nagrodę za najlepszy budynek mieszkalny na świecie.

Zdj.Jacob Due/ Copyright Jacobdue.dk/Henning Larsen Architects/The Wave in Vejle Henning Larsen Photo by Jacob Due DS

Inwestycja miała więc odzwierciedlać charakter okolicy, choć w rezultacie go przyćmiła. W duńskich domach znalazło się miejsce na 140 mieszkań, wszystkie z widokiem na zatokę.

Zdj. Daniel Rasmussen/visitcopenhagen

Góra do mieszkania w Kopenhadze – VM Bjerget

Osiedle mieszkaniowym VM Bjerget (Góra) w kopenhaskiej dzielnicy Ørestad do złudzenia przypominają górski stok.

Większość ze znajdujących się w nim 80 mieszkań, ma swoje 100-metrowe ogrody na dachu. Wraz z wychodzącą na północ i zachód fasadą o powierzchni 2700 m. kw., która przypomina masyw Mount Everestu, sprawiają, że budynek przypomina górę. W 2008 r. VM Bjerget autorstwa Bjarke Ingels Group został uznany na Światowym Festiwalu Architektury za najlepszy budynek mieszkalny na świecie i pokonał 243 inne projekty.

Zdj.
Zdj.
Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *