Ales Stenar w sercu magicznej Skanii

Zastanawialiście się, dlaczego Skania jest miejscem magicznym? Jednym z powodów jest to, że w budynkach, kamieniach i innych reliktach przeszłości, kryją się zadziwiające historie o dawnych mieszkańcach tego pięknego miejsca.  Odkryj tajemnice, które kryją w sobie takie monumenty jak Ales Stenar czy Kiviks Graven, koniecznie wybierz się do pięknej Skanii.

Prawdziwie magiczna lokacja w Skanii, kamienny krąg Ales Stenar. Zdjęcie: © Cezary Szproch, TT Line.

Region Osterlen w południowej części Skanii, od którego zaczniemy naszą podróż to doskonałe miejsce by podziwiać krajobrazu jak z pocztówki, gdzie zielone falujące wzgórza i przepiękne sady jabłkowe ustępują miejsca złocistym plażom i morskim wybrzeżom.

Nic więc dziwnego, że region południowej Skanii jest tak lubiany przez malarzy i fotografów. Zdjęcie: visitskane.com©Anders Tukler

Nowością jest rozpoczynający się w  miasteczku Simrishamn Południowo-Wschodni-Szlak-Rowerowy „Sydostleden”, wzdłuż którego częściowo będziemy się poruszać. Dobrze oznakowany szlak rowerowy, prawie wolny od ruchu samochodowego, jest poprowadzony przez urokliwe krajobrazowo i najbardziej atrakcyjne, jak Ales Stenar, części Skanii.

Szlak rowerowy malowniczo wiedzie wzdłuż lśniących jezior i złocistych plaż, przez nadmorskie wzgórza. Zdjęcie: © Conny Fridh /imagebank sweden.se

Podróżujemy wzdłuż lśniących jezior i złocistych plaż, przez nadmorskie wzgórza, bujne liściaste zagajniki i sielskie wrzosowiska, mijając stare przystanie rybackie z niskimi, białymi domkami wśród malw.

Ales Stenar i tajemnica kamiennego kręgu

Ales Stenar. Zdjęcie: © Conny Fridh/ imagebank sweden.se

Jadąc wzdłuż malowniczych, bałtyckich plaż południowej Skanii w kierunku Ystad, napotykamy niezwykłą zagadkę. Ales Stenar to największy w Szwecji zespół kamiennych obelisków o nieznanym przeznaczeniu. Być może pomagał ówczesnym mieszkańcom tego regionu w określaniu pozycji gwiazd i planet na niebie, podobnie jak angielskie Stonehenge. Dlatego też miejsce bywa określane mianem „szwedzkiego Stonehenge”.

Ales Stenar. Zdjęcia: © Aleksandra Kowalczyk

Ales Stenar to dokładnie 59 wbitych w ziemię, ważących 3-4 tony bloków skalnych tworzy obrys łodzi, której kadłub ma 67 metrów długości i 19 metrów szerokości.

Ales Stenar. Zdjęcie: © Jacek Kadaj

Trudno dziś stwierdzić, co chcieli nam przekazać mieszkańcy Skanii, tworząc ów monument ponad 1500 lat temu. Najwięcej zwolenników ma teoria upatrująca w Ales Stenar rodzaj grobowca czy też kurhan – oznaczenie miejsca pochówku. Ale wersja głosząca, że jest to zegar słoneczny też cieszy się popularnością.

Ales Stenar. Zdjęcie:© Aleksandra Kowalczyk

Gdy spojrzysz na tak dokładny układ 59 kamieni wzniesionych na prawie 40-metrowej skarpie nad Bałtykiem, nie oprzesz się wrażeniu, że dosłownie dotykasz historii.

Ales Stenar. Zdjęcie:© Jacek Kadaj

Brak przekazu, co do przyczyny powstania Ales Stenar pozostawia miejsce dla domysłów. Każdy odwiedzający może właściwie sam opowiedzieć sobie, kto i dlaczego je tam postawił. Bez względu na powody, piknik w cieniu tajemniczych głazów jest niesamowitym przeżyciem.

Ales Stenar to świetne miejsce na piknik Zdjęcie:© Aleksandra Kowalczyk

Miejsce to jest także szczególnie cenione przez paralotniarzy i wielbicieli silnych porywów. Okoliczne wzgórza i morski wiatr pozwolą poczuć podmuch niczym nieskrępowanej wolności.

Wzgórza wokół Ales Stenar i morski wiatr pozwolą poczuć podmuch niczym nieskrępowanej wolności.Zdjęcie:© Aleksandra Kowalczyk

Największą ozdobą tego miejsca są moim zdaniem… zwierzaki, owce i krowy.

Pasące się zwierzęta zdecydowanie przydają uroku Ales Stenar. Zdjęcie: visitskane.com © Åsa Siller.
Stadko uroczych owiec wokół Ales Stenar. Zdjęcie: © Aleksandra Kowalczyk

Zadziwiający kurhan wśród jabłkowych sadów w Kivik 

W pobliżu Ales Stenar, w regionie Österlen, znajduje się Kungagraven ,najstarszy kurhan w Skanii – pochodzący z epoki brązu, mierzący 75 metrów średnicy i 3,5 metra wysokości. Płyty kamienne, z których zbudowana jest komora grobowa, pokryte są rytami, przedstawiającymi sceny z życia pochowanych tam ludzi – muzykowanie, procesje, wyścigi rydwanów z zaprzęgniętymi końmi i wiele innych.

Kungagraven,najstarszy kurhan w Skanii wypełniają starodawne ryty ze scenami z życia codziennego ówczesnych mieszkańców. Zdjęcie: visitskane.com © Bertil Hagberg.

Archeolodzy nie odnaleźli w kurhanie żadnych szczątków ludzkich, ani darów grobowych, można więc przypuścić, że kurhan został obrabowany niedługo po jego usypaniu. Czy odważysz się zgłębić jego tajemnice?

Nowością jest rozpoczynający się w  miasteczku Simrishamn Południowo-Wschodni-Szlak-Rowerowy „Sydostleden”, na tarsie którego napotkamy zabytki Wikingów i czasów średniowiecza. Zdjęcie: visitskane.com ©

Glimmingehus – twierdza najeżona pułapkami

Położone we wschodniej Skanii, Glimmingehus jest najlepiej zachowaną średniowieczną budowlą obronną w Skandynawii. Majestatyczny, kamienny dwór został wzniesiony około 1499 roku, w celu obrony grodu przed wrogimi najeźdźcami.

Glimmingehus, majestatyczny, kamienny dwór. Zdjęcie: ©visitskane.com

Budowla jest przez to najeżona różnymi pułapkami – od mostu zwodzonego otaczającego twierdzę, po szczeliny z których wylewano na wrogów gorącą smołę. Zaskoczą cię również np. sztuczne drzwi i ślepe zaułki.  Znajdź chwilę, by pochodzić po krętych korytarzach kamiennej twierdzy, poczuj, jak historia tego miejsca ożywa. Posłuchaj opowieści o duchach, spróbuj swoich sił w tradycyjnych, codziennych średniowiecznych zajęciach lub zrelaksuj się w zamkowych ogrodach ziołowych.

Masywny zamek Glimmingehus w otoczeniu pól rzepaku jest widoczny z bardzo daleka. Zdjęcie: visitskane.com© Birger Lallo

 

Zapraszam w podróż po magicznej Skanii zaczynając od kamiennych kręgów Ales Stenar. Zdjęcie: © Jacek Kadaj.

 

Rejsy De Luxe TT-Line
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *