Ales Stenar – szwedzkie Stonehenge

Jadąc wzdłuż malowniczych, bałtyckich plaż południowej Skanii w kierunku Ystad, napotkamy niezwykłą zagadkę – Ales Stenar, największy w Szwecji zespół kamiennych obelisków. Ze względu na swą monumentalność i podobnie tajemniczą aurę, miejsce bywa określane mianem „szwedzkiego Stonehenge”.

Dokładnie 59 wbitych w ziemię, ważących 3-4 tony bloków skalnych tworzy obrys łodzi, której kadłub ma 67 metrów długości i 19 metrów szerokości. Co chcieli przekazać nam mieszkańcy Skanii tworząc ów monument ponad 1500 lat temu – to nadal pozostaje tajemnicą. Najwięcej zwolenników ma teoria upatrująca w Ales Stenar rodzaj grobowca, czy też kurhan – oznaczenie miejsca pochówku. Szwedzki badacz Bob Lind wysnuł koncepcję, że Ales Stenar to pradawne obserwatorium astronomiczne, a wielkie głazy to zegar słoneczny. Co ciekawe, faktem mającym potwierdzać tą teorię jest to że kamienie zwane “dziobem” i “rufą” są skierowane odpowiednio w kierunku wschodu słońca – podczas przesilenia letniego, i zachodu – podczas przesilenia zimowego.

Gdy spojrzysz na tak dokładny układ 59 kamieni, wzniesionych na prawie 40-metrowej skarpie górującej nad wodami Bałtyku nie oprzesz się wrażeniu, że dosłownie dotykasz historii. Brak pełnych danych daje ogromne pole do fantazji i domysłów – każdy odwiedzający może właściwie sam opowiedzieć sobie kto i dlaczego je tam postawił.

Miejsce to jest także szczególnie cenione przez paralotniarzy, którzy wykorzystują okoliczne wzgórza i morski wiatr jako idealne warunki do uprawiania ulubionego sportu.

Bonus Card
Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *