Ales Stenar – szwedzkie Stonehenge

Jadąc wzdłuż malowniczych, bałtyckich plaż południowej Skanii w kierunku Ystad, napotkamy niezwykłą zagadkę – Ales Stenar, największy w Szwecji zespół kamiennych obelisków. Ze względu na swą monumentalność i podobnie tajemniczą aurę, miejsce bywa określane mianem „szwedzkiego Stonehenge”.

Dokładnie 59 wbitych w ziemię, ważących 3-4 tony bloków skalnych tworzy obrys łodzi, której kadłub ma 67 metrów długości i 19 metrów szerokości. Co chcieli przekazać nam mieszkańcy Skanii tworząc ów monument ponad 1500 lat temu – to nadal pozostaje tajemnicą. Najwięcej zwolenników ma teoria upatrująca w Ales Stenar rodzaj grobowca, czy też kurhan – oznaczenie miejsca pochówku. Szwedzki badacz Bob Lind wysnuł koncepcję, że Ales Stenar to pradawne obserwatorium astronomiczne, a wielkie głazy to zegar słoneczny. Co ciekawe, faktem mającym potwierdzać tą teorię jest to że kamienie zwane “dziobem” i “rufą” są skierowane odpowiednio w kierunku wschodu słońca – podczas przesilenia letniego, i zachodu – podczas przesilenia zimowego.

Gdy spojrzysz na tak dokładny układ 59 kamieni, wzniesionych na prawie 40-metrowej skarpie górującej nad wodami Bałtyku nie oprzesz się wrażeniu, że dosłownie dotykasz historii. Brak pełnych danych daje ogromne pole do fantazji i domysłów – każdy odwiedzający może właściwie sam opowiedzieć sobie kto i dlaczego je tam postawił.

Miejsce to jest także szczególnie cenione przez paralotniarzy, którzy wykorzystują okoliczne wzgórza i morski wiatr jako idealne warunki do uprawiania ulubionego sportu.

Zapisz się do newslettera
Adres email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *